4:0
(4:0)
6. kolo, 14. 12. 2023, Eden Arena
SK Slavia Praha - Servette FC Geneve
Slávisté poprvé v historii ovládli skupinu evropského poháru. V závěrečném utkání skupiny G Evropské ligy porazili Servette FC 4:0. Na vítězství měli lví podíl dvougólový Mojmír Chytil a David Douděra, který zapsal branku a asistenci.

Sešívaní vyhráli ve skupině 5 ze 6 utkání, v domácím prostředí se radovali třikrát s impozantním skóre 12:0. Druhý AS Řím na výběr Jindřicha Trpišovského ztratil dva body. První příčka znamená přímý postup do osmifinále UEL.

Trenérský štáb pro poslední skupinové utkání Evropské ligy proti Servette FC udělal oproti duelu s Mladou Boleslaví jen dvě změny. Po zranění se do základní jedenáctky vrátil Ivan Schranz, do středu záložní řady se s Oscarem postavil Christos Zafeiris. Na lavičce byli připraveni také mládežníci Samuel Pikolon a Matěj Žitný.

Slávisté vstoupili do utkání znamenitě, už ve 4. minutě po centru Conrada Wallema hlavička Mojmíra Chytila prolétla těsně vedle levé tyče Frickovy branky. O minutu později vystřelil po úniku středem hřiště Bedia, Aleš Mandous však zasahovat nemusel.

Zkraje druhé desetiminutovky se švýcarskému mužstvu naskytla příležitost přímého kopu z hranice šestnáctky, rána Stevanoviće prolétla nad břevnem. O pět minut později se k centru z levé strany hřiště dostal Václav Jurečka, který přesným pasem našel Davida Douděru, jehož hlavička rozvlnila síť za zády švýcarského brankáře – 1:0! Český wingbek tak zapsal druhý zásah v aktuálním ročníku Evropské ligy.

Ve 25. minutě prosmýkl do vápna soupeře Mojmír Chytil, do střely se po odraženém míči opřel Conrad Wallem. Brankář Servette pokus vyrazil do prostoru, kde číhal pozorný Ivan Schranz, který bez problémů navýšil vedení sešívaných – 2:0! Slovenský reprezentant si tak připsal už devátý gól v evropských pohárech.

Na konci první půlhodiny slávisté zahrávali roh, na centr z kopačky Davida Douděry nejvýše vyskočil Mojmír Chytil, který přesnou hlavičkou k levé tyči nedal brankáři Frickovi šanci – 3:0! V 35. minutě Slavia poprvé vystřídala, ze zdravotních důvodů ze hry odstoupil středopolař Oscar, kterého nahradil Jakub Hromada.

Už v nastaveném čase si míč středem hřiště navedl Mojmír Chytil, který tváří v tvář brankáři Servette nezaváhal a s pomocí lehké teče jednoho z bránících hráčů navýšil vedení sešívaných – 4:0!

První půle více nenabídla, a slávisté tak odcházeli do kabin s tříbrankovým vedením.

V šedesáté minutě útočil na hattrick Mojmír Chytil, svou hlavičku ale poslal nad břevno. Pátý gól nepřidal ani střídající Muhamed Tijani, který z otočky trefil pouze obránce soupeře, o chvíli později ho vychytal brankář Servette.

V 81. minutě si svůj první start za A-tým Slavie připsal sedmnáctiletý Samuel Pikolon.

Nic dalšího utkání nenabídlo, a slávisté tak po výhře 4:0 postupují z prvního místa skupiny G přímo do osmifinále Evropské ligy! Poslední duel letošního roku čeká svěřence Jindřicha Trpišovského v neděli 17. prosince ve Vítkovicích, kde nastoupí proti Baníku Ostrava. Výkop klání 19. kola FORTUNA:LIGY je naplánován na 15:00.