Slavné osobnosti | SK Slavia Praha
Více

Slavné osobnosti

Už od dob svého založení sál náš klub v první řadě na startu českého sportu. A to ho předurčovalo k tomu, že „dodával“ k řízení a vedení sportovních odvětví své vlastní funkcionáře. A těch velmi významných byla hezká řádka.

První volby vedení českého fotbalu přinesly nejvíce hlasů prvnímu kapitánovi fotbalové Slavie MUC Karlu Frejovi. Jeho pokračovatelem byl M. J. Horáček, rovněž náš člen. A jak se fotbal zapojoval do olympijského dění, přicházela další jména pracující „na obou frontách“. MUDr. Josef Gruss stál v čele Československého olympijského výboru v letech 1929 až 1951, Josef Loos byl v řídícím výboru nejslavnější kontinentální klubové soutěže Středoevropského poháru od jeho založení a zasloužil se rovněž o kontinentální soutěž reprezentací Pohár národů. Světové renomé měl i docent MUDr. Čestmír Nápravník CSc. Stál v čele Medical panel FIFA a z toho titulu i šéfoval zdravotnické komisi při světovém šampionátu 1982 ve Španělsku.

Díky základům a tradici, na kterých klub vzniknul, byla Slavia vždy klubem, ke kterému se také hlásila intelektuální elita českého národa. Herci, zpěváci, filmaři nebo sportovci – všechny najdeme mezi významnými příznivci Slavie. Nejzásadnější přímý vliv na klub měli umělci, kteří stáli v roce 1964 u zrodu Odboru přátel, fanouškovské organizace, která zachránila Slavii před zánikem.

MUC. Karel Freja byl prvním kapitánem Slavie a prvním předsedou fotbalového svazu. Foto: Archiv Slavie. Dr. Edvard Beneš byl jediným státním prezidentem v našem dresu. Foto: Archiv Slavie. Josef Laufer byl mužem mnoha povolání. Působil jako slavný rozhlasový reportér, náš mezinárodní sekretář i jako vedoucí redaktor nejstarších klubových ročenek (1913 až 1940). Foto: Archiv Slavie.
Miloslav Jeník byl pět let prvním brankářem Slavie a poté třicet let sólistou opery Národního divadla. Foto: Archiv Slavie. Václav Valoušek byl dlouholetý a opakovaně volený předseda Slavie a také předseda Československé fotbalové asociace. Foto: Archiv Slavie. MUDr. Čestmír Nápravník byl členem klubu a klubovým lékařem. V roce 1982 byl zvolen předsedou Medical panel FIFA, což bylo nejvyšší zastoupení Slavie ve světových fotbalových orgánech. Foto: Archiv Slavie.
Pavel Hanuš byl autorem divadelních a rozhlasových her, filmových a televizních scénářů a prozaických děl. Právě jeho článek v novinách v březnu 1964, ve kterém se zamýšlel nad důvody pádu Slavie, vzbudil obrovský ohlas mezi řadou slávistů. Spolu s dalšími fanoušky byl zvolen do přípravného výboru organizace Odboru přátel, kdy byl zároveň i jeho předsedou. Významný filmový a divadelní herec i režisér Martin Růžek působil téměř třicet let jako člen činohry Národního divadla. Byl členem přípravného výboru Odboru přátel a po jeho oficiálním založení stál v jeho čele jako předseda od roku 1966 až do roku 1982. Skvělý filmový a divadelní herec Josef Vinklář vystřídal Martina Růžka v jeho funkci předsedy Odboru přátel v roce 1982 a předsednického žezla se ujal na pět let. Člen činohry Národního divadla.
Skvělý filmový a divadelní herec Ilja Prachař vystřídal ve funkci předsedy Odboru přátel svého kolegu a blízkého přítele Josefa Vinkláře v roce 1988 a tento post zastával až do roku 1991, kdy se Odbor přátel sloučil s Fotbalovým oddílem. Milan Neděla byl opakovaně členem výboru Odboru přátel a členem organizačního výboru Slávistických karnevalů. Milan Neděla byl nejen respektovanou postavou divadelní sféry, ale s oblibou byl obsazovaný v rozhlase i v televizi. Nezapomenutelným zůstává jeho pořad Komik a jeho svět. Skvělý komediální herec Karel Effa byl jedním ze zakládajících členů Odboru přátel Slavie, což vždycky s hrdostí zdůrazňoval. A ať se dostal kamkoliv, nikdy nezapomněl, že je slávista a že vystupuje i jejím jménem.
Miroslav Ondříček byl jedním z nejvýznamnějších kameramanů československé filmové historie. Úzce spolupracoval s dalším slávistou, režisérem Milošem Formanem. Obrovský fanoušek Slavie byl dlouholetým členem představenstva i předsedou představenstva fotbalové Slavie a nechyběl prakticky na žádném domácím zápase. Jedinečný filmový režisér Miloš Forman se v světě proslavil zejména filmy Amadeus a Přelet nad kukaččím hnízdem, za které získal Oscara za režii. Jeho příslušnost ke slávistickým barvám pronikla i do jednoho z filmů, oscarového Amadea. V jedné scéně je trpaslík oblečen do slávistického červenobílého oblečení. Vítěz Wimbledonu z roku 1973 Jan Kodeš pravidelně fandí Slavii na jejích domácích zápasech. Je nejúspěšnějším československým tenistou 60. a 70. let 20. století, kromě Wimbledonu vyhrál i dvakrát French Open, dvakrát se dostal do finále US Open.
Standa Procházka je autorem slávistické hymny Naše věčná Slavie, kterou si upravil a převzal i kotel Slavie. Velice známý a populární zpěvák, jeho láska ke klubu se projevila i při založení dívčího orchestru s názvem Slávinky. Hrál za fotbalovou jedenáctku slávistických umělců. Někdejší výborný pozemní hokejista Jan Pirk sklízí úspěchy především na poli lékařské vědy. Prof. MUDr. Jan Pirk, DrSc. se stal v roce 1991 přednostou Kliniky kardiovaskulární chirurgie IKEMu, o čtyři roky později pak i přednostou celého Kardiocentra IKEMu. V roce 1991 provedl první transplantaci srdce.