O špatném výkonu v první půli, penaltě i spalování šancí | SK Slavia Praha

O špatném výkonu v první půli, penaltě i spalování šancí

Trenér Jindřich Trpišovský mluvil po remíze na hřišti Sivassporu o špatné hře Slavie do ofenzivy i defenzivy, nedostupování soupeře, nedostatečných individuálních výkonech i náročnosti venkovních zápasů.

„Do zápasu jsme vstoupili dobře, po presinku a chybě soupeře jsme dali gól. Pak se ale náš výkon zhoršil, ztratili jsme spoustu míčů a po jedné situaci dostali gól. Celkově šel ten výkon hodně dolů. Do druhé půle jsme udělali hodně personálních změn a přeskupili některé hráče, protože jsme s naším projevem byli hodně nespokojení. Zlepšili jsme se v tom, že jsme si vytvořili spoustu nebezpečných situací, ze kterých jsme mohli utkání rozhodnout. Nevyřešili jsme je ale dobře, spoustu situací jsme přehráli do složitých věcí, místo zakončení jsme se pouštěli do zblokovaných střel, po kterých měl soupeř další brejky. Celkově se ale naše hra v defenzivě zlepšila, celý zápas nás však provázela strašná série technických chyb, což snižovalo náš výkon. Proto jsme nevyhráli,“ má jasno po remíze se Sivassporem trenér Jindřich Trpišovský.

O poločase jste vystřídal tři hráče, byl jste s některými výkony hodně nespokojený?
„Chtěli jsme udělat ještě více změn, než jsme udělali. Od 20. minuty byl neskutečný propad ve výkonu, pár hráčů bylo na výletě, nedostupovali jsme hráče, nechávali jsme jim strašně moc prostoru. Byli jsme daleko od soupeře, měli jsme hluboké hřiště, v některých situacích byla technická nekvalita. U Matěje Juráska jsme se obávali, že měl žlutou kartu a musel chytat soupeřova rychlá křídla. Ta mají kvalitu a když jsou v plné rychlosti, jakýkoliv kontakt může znamenat žlutou kartu. Chtěli jsme ho ale nechat dohrát poločas, jeho výkon nebyl horší než některých hráčů okolo. Chtěli jsme počkat na poločas, kde jsme přemýšleli, že by bylo více změn.“

Opět jste nedokázali vyhrát venku, vnímáte to v poslední době jako vaši slabinu?
„Na český tým podle mě vozíme z venku dost bodů. Je to vývoj evropského fotbalu, my zase máme samá vítězství doma a mají problém týmy, které přijedou k nám. V Evropě jsou zápasy ve skupině těžké, soupeři mají špičkové týmy. Často jsou to mistři svých zemí, nebo se tam kvalifikují, protože ve své soutěži skončí do pátého místa, nebo vyhrají pohár. V úrovni zápasů je velká kvalita, venkovních výher v pohárech je celkově hodně málo. Pokud se střetnou týmy ve skupině, většinou rozhoduje to, že zvládnete domácí zápasy a přivezete nějaký bod zvenku. Spíš bych to hledal ve vyrovnanosti zápasů, když si vezmu, kde jsme začínali, a projedu si zápasy za poslední tři roky ve skupinách, tak není jednoduché ve venkovním prostředí vyhrát. Každý tým má nějaká svoje specifika, na Sivassporu to bylo strašně rychlé hřiště, což je samozřejmě skvělé, domácí jsou ale na něj více zvyklí. My zase máme svoje specifika, každému se hraje lépe v domácím prostředí před vlastními fanoušky a tak dále. Je to samozřejmě i o hlavě, mentalitě, od každého trošku, za mě je to ale vyrovnaností ve skupinách, protože se potkávají týmy z top první pětky svých soutěží. Vyhrát ve skupině venku není nic snadného, pokud se vám to jednou ve skupině podaří, je to úspěch, protože bývají docela vyrovnané. Je na druhou stranu pravda, že dokážeme vyhrát na Leicesteru nebo v Nice, v nějakých zajímavých a překvapivých destinacích, a pak na papírově slabším týmu nevyhrajeme. Může to souviset s nějakým nastavením, obdobím, ve kterém se nacházíte. Jak ale říkám, vyhrát venku není nic jednoduchého.“

Jak byste popsal situaci před vyrovnávacím gólem domácích?
„Situace před gólem byla taková, že jsme šli do brejku a špatně jsme to vyřešili. Matěj první fázi udělal dobře, pak to ale mohl vyřešit přihrávkou na Olayinku a udělat to lépe. Došlo ke ztrátě, což je vždycky problém, protože chceme využít stranové hráče a obránce na druhé straně je vždycky v náběhu do brejkové situace. V momentě ztráty se dostává do výhody soupeř, jako jsme to měli na konci my, kdy jsme šli do brejku čtyři na dva, čtyři na tři a tak dále. Byla to situace, kdy jsme mohli jít do zajímavé, slibné pozice, nepředpokládáte, že ztratíte míč a hráči jdou nahoru. To měl David Douděra za úkol, do ofenzivy to byl náš nejlepší hráč v zápase. Uděláte si náskok deset metrů na protihráče, najednou ztratíte balon a jste deset metrů v minusu. To byl ten základní problém, druhý byl v pokutovém území, nechali jsme skórujícího hráče volného. Navádění, když si to hráče bere k vápnu, tak to vyřešit je těžší, musíme ale mít obsazeného hráče, který zakončoval.“

Lukáš Provod v závěru neproměnil penaltu, už o víkendu proti Slovácku ji nekopl úplně suverénně. Neuvažoval jste o tom, že by měl kopat někdo jiný?
„Do toho nechci nikdy zasahovat. Máme před zápasem určené hráče na penalty, to se dost mění, je pět střídání, Lukáš je ale jeden ze stálých exekutorů, trénuje to, doteď všechny proměnil. Vím sám, že když si to někdo vezme a chce to kopnout, nejhorší věc je ho odvolávat, případně tam posílat někoho, kdo se na to z nějakých důvodů necítí. Vždy je lepší, když tam jde hráč, který si na to věří. Je pravda, že ani jeden z určených exekutorů už nebyl na hřišti, proto si to logicky vzal Lukáš. Obvykle je v těchto situacích suverénní, teď to bohužel neproměnil.“

Jak je možné, že doma jste soupeřům schopní nastřílet šest i sedm gólů a v posledních dvou venkovních zápasech jste pokaždé dali jen jednu branku?
„Je to věc, která mě v těch svou posledních zápasech hodně trápí. Trápí mě, že tady bylo skvělé, extrémně rychlé hřiště, bavili jsme se o tom, že chceme hodně střílet. Už na tréninku bylo vidět, že balony po zemi jsou strašně rychlé, i proto šel na hřiště Ewerton, aby tuhle příležitost využil. Dostávali jsme se ale do pozic, kdy jsme stříleli, když u nás byl clonící hráč na půl metru, nakonec z toho byly tři nebezpečné brejky soupeře. Někdy je to tím, že je stav dva nebo tři nula, a člověk je v tom rozpoložení mnohem klidnější, než v té hektice stavu 1:1. To je devíza velkých hráčů, aby to v téhle situaci uměli vyřešit. Rozpoložení, které mají hráči v tréninku a v zápase, kdy cítí, že jsou jasně lepší, a mají ten klid, je potřeba mít i v evropských zápasech a ve venkovním prostředí. Zatím se nám nedaří zopakovat venku individuální ani týmové výkony z domácích zápasů. Někdy jsou zápasy jako v Brně, kdy dáte ze čtyř střel tři góly, pak jsou po sobě dva zápasy, kdy jsme měli třeba dvacet pět gólových šancí a padla jedna branka z penalty a jedna z presinkové situace. Vyložené šance ale neproměníme, ani z nejvyloženějších pozic. Tohle je podle mě věc, která nás stála v posledních dvou zápasech body.“

Berete remízu se Sivassporem jako ztrátu?
„Ztráta je to pro mě jednoznačně. Kdybychom si nenechali dát hloupý gól a neztratili tolik míčů, které soupeře dostaly do hry a on si odpočinul, kdyby byl náš výkon kvalitnější, při vší úctě k soupeři bychom tady vyhráli. To, že jsme nezvítězili, je důsledek našeho technicky a v prvním poločase i běžecky špatného výkonu. Měli jsme na konci ještě možnost z penalty a tlaku posledních sedmi nebo osmi minut, kdy jsme měli spoustu příležitostí strhnout výsledek na svoji stranu, bohužel se nám to ale nepodařilo. Jediné, co můžu vzít pozitivně, je, že i takový zápas se dá prohrát. Už se nám to párkrát podařilo, pořád máme bod z venku z prvního západu, to je aspoň malá náplast. Pořád ale ve mně převažuje zklamání z výkonu, který jsme předvedli. Ať v defenzivě, ofenzivě, tak i dostupování. Asi bych těžko našel, kromě Davida Douděry a Petera Olayinky, nějakou část hry, která by mě uspokojila a byla na úrovni, kterou si představujeme. Na úrovni, kterou v základních skupinách evropských pohárů potřebujete. Výkon je pro mě velké zklamání.“

Nepřišlo vám, že hlavně po inkasovaném gólu v první půli byli hráči na hřišti dost nervózní?
„O půli jsme byli hodně nespokojení, je to pro mě hodně negativní zklamání. V prvních deseti minutách jsme dali gól a měli další gólovku, řeč těla týmu ale nebyla dobrá, snad kromě závěru, kdy jsme do toho dali všechno, abychom to strhli. Nemám pro to moc pochopení, i proto, co sil nás stály kvalifikace, jak náročné to bylo psychicky ustát a co všechno jsme pro to museli udělat. Hlavně individuální výkony v první půli jsou pro mě hrozné zklamání, v druhé to bylo od řady hráčů výrazně lepší. První poločas je ale těžko pochopitelný.“

Můžete říct, kdo ze zraněných hráčů bude k dispozici pro víkendové utkání s Českými Budějovicemi?
„Z voleje si myslím, že bude v nominaci Venca Jurečka, u Ondry Lingra uvidíme až v sobotu. Trošku nevíme, jestli nám někdo neodpadne, David Jurásek musel zůstat na hotelu kvůli horečkám, ve středu to mělo více lidí. Asi budeme chytřejší po návratu, jestli se to nerozšíří, měli to i členové realizáku. K dispozici budou samozřejmě i hráči, kteří nejsou na soupisce a doma se k nám připojí.“