Bod ze Sivasu, jedinou branku vstřelil Olayinka | SK Slavia Praha

Bod ze Sivasu, jedinou branku vstřelil Olayinka

1:1
(1:1)
1. kolo, 8. 9. 2022, Yeni Sivas 4 Eylül Stadyumu
Sivasspor Kulübü - SK Slavia Praha
Na brzký gól Petera Olayinky dokázal domácí Sivasspor odpovědět, skóre se pak už neměnilo ani při penaltě Slavie v nastavení utkání. Za remízu 1:1 si sešívaní vezou z úvodního utkání Evropské konferenční ligy bod. Stejným výsledkem skončil i druhý zápas základní skupiny mezi Balkanni a Kluží.

Pro první skupinové utkání Evropské konferenční ligy letošního ročníku v tureckém Sivasu udělal Jindřich Trpišovský oproti utkání se Slováckem hned pět změn. Těmi nejméně tradičními volbami v základní sestavě byli například Lukáš Masopust na levém beku nebo Peter Olayinka na hrotu. Na sehranosti sešívaných se však počet změn v úvodu nikterak neprojevil.

Už ve 3. minutě utkání se po průniku Tomáše Holeše z levé strany dostal ve vápně ke střele z voleje Matěj Jurásek. Na cestě do branky míči zabránil svým tělem až domácí stoper Goutas. Na gólovou radost ale nemuseli čekat sešívaní dlouho. O pouhou minutu později okradl svým neúnavným presinkem rozehrávajícího Appidangoye Peter Olayinka, namířil si to k brance a tvrdou střelou pod břevno nedal z pravé strany Vuralovi mnoho šancí – 1:0 pro sešívané!

O pár minut později mohlo být ještě veseleji, ale Lukáš Masopust netrefil v nadějně příležitosti z voleje příliš přesně. Úspěšnější nebyl ani v 23. minutě střelec prvního gólu, který si skvěle naskočil na centr Petra Ševčíka z pravé strany, hlavou ovšem těsně minul.

Domácí Sivasspor tlak sešívaných ustál a v 27. minutě se odhodlal k ojedinělé šanci, bohužel pro sešívané byl ovšem téměř první útočný výlet tureckého celku ihned úspěšný. Rychlonohý Gradel si po průniku na levé straně udělal prostor k přihrávce na penaltu, kam si seběhl Saba a přízemní střelou překonal Aleše Mandouse – 1:1.

Následovala pasáž plná nepřesností, faulů a četných přerušení. Tu přerušila až velká šance Ibrahima Traorého z 39. minuty, kdy si seběhl šikovně na centr na zadní tyči. Míč měl ale na dlouhou nohu a netrefil jej ideálně. Do kabin se tak šlo za nerozhodného stavu.

Do druhého poločasu nastoupili sešívaní hned se třemi změnami v sestavě. Na hřiště vyběhli Christ Tiéhi, Lukáš Provod a Ewerton. Trvalo ovšem 15 minut, než si obměněná slávistická sestava vypracovala větší šanci. Na přesný centr Davida Douděry se vyhoupl na zadní tyči Ewerton, který vracel před dobře branku. Peter Olayinka ale nezareagoval včas a k ohrožení branky nakonec nedošlo.

U další příležitosti byl opět střídající hráč. Lukáš Provod se z téměř 30 metrů opřel tvrdě do balonu, který nadělal Vuralovi velké starosti. Šance přicházely ale sporadicky, a tak byl na hřiště vyslán i Ivan Schranz a o chvíli později Stanislav Tecl.

Nepříliš záživnou část zápasu přerušil velmi pohlednou akcí v 84. minutě Peter Olaiynka. Na pravé straně se prosmýknul mezi několik hráčů a míč vracel pod sebe na volné spoluhráče. Na hranici vápna si na střelu seběhl Ivan Schranz, ale zamířil bohužel mimo.

Když už to vypadalo, že si sešívaní nedokážou vypracovat do konce utkání další vyloženou příležitost, založil Lukáš Provod v 89. minutě velmi nadějný brejk do rozložené obrany. Před vápnem roztáhl na Ewertona, který mu obratem vrátil míč ke střele. Střela Lukáši Provodovi příliš nesedla, míč se ovšem i tak dostal ke Stanislavu Teclovi, který ovšem nedokázal z úhlu zakončit.

Sešívaní to však nezabalili a tlačili na Sivasspor i nadále. A vyplatilo se. Christ Tiéhi pronikl svižně do vápna a Goutas jej zastavil nedovoleně. Rozhodčí neměl jinou možnost než nařídit pokutový kop, a tak i udělal. Míče se zhostil Lukáš Provod, ještě předtím ale uviděl červenou kartu za druhou žlutou za přílišnou konverzaci s rozhodčím Keita. Sešívaný univerzál při exekuci zvolil variantu střely na pravou stranu brankáře, ten jeho záměr však přečetl a pokutový kop zklikvidoval.

V závěru se ještě do zajímavé hlavičkové šance dostal Stanislav Tecl, ale i tentokrát byl Vural tím úspěšnějším. Více už strhující závěr nenabídl. Úvodní utkání skupiny G skončilo remízou 1:1. Další na programu v Evropě je 15. 9. domácí souboj s kosovským Balkani, předtím však ještě v Edenu sešívaní přivítají 11. 9. České Budějovice.