Dušan Herda dnes slaví šedesáté narozeniny!

Bývalý hráč Slavie Dušan Herda dnes slaví šedesáté narozeniny. Legendárnímu levému křídlu Slavie přejeme všechno nejlepší...

PRAHA – Bývalý hráč Slavie Dušan Herda dnes slaví šedesáté narozeniny. Legendárnímu levému křídlu Slavie přejeme všechno nejlepší! Dušan Herda už řadu let působí spolu s Janem Marešem jako trenér a manažer Staré gardy Slavie.

Dušan Herda se narodil 15. července 1951, do Slavie přišel jako sedmnáctiletý mimořádný talent ze slovenských Topoľčan. V A-týmu Slavie působil v letech 1968 až 1980. V červenobílém dresu odehrál 564 zápasů, z toho 241 ligových. V dresu Slavie nastřílel 68 ligových branek, celkem dal v sešívaném dresu 242 branek. O šest let později přišel do Slavie i Dušanův mladší bratr Peter – legendární slávistický středopolař a organizátor hry. V sešívaném dresu spolu hráli do roku 1980.

Dušan Herda byl v dresu ČSSR mistrem Evropy do 23 let v roce 1972, byl také členem širšího kádru mistrů Evropy v roce 1976. Se Slavií vyhrál Český pohár v roce 1974. Spolu se svým bratrem Peterem také hráli kvalifikaci pro OH 1980, kde získala ČSSR zlato pod vedením někdejšího trenéra Slavie Františka Havránka.

Spisovatel Vítězslav Houška ve své knize 50 slavných slávistů charakterizuje Dušana Herdu těmito slovy: „Hbité a lehkonohé levé křídlo, obdařené citem pro souhru, čichem pro branky a vtipem při setřásání osobních strážců. V nejednom zápase býval pověřen úlohou středového dispečera – a i tu plnil na výtečnou. Jeho úspěchy nebyly vykoupeny tréninkovou dřinou, nýbrž plynuly dosti lehce z jeho přírodního talentu. Netrpěl výkyvem formy ani trémou, a proto byl stabilním vykonavatelem penaltových exekucí... Slavia zkoušela na levém křídle v posledních pěti letech nesčíslné množství hráčů, ale pouze Dušan Herda se osvědčil a zajistil si stabilní místo v nestabilní sestavě...“

Dušan Herda je pravidelným návštěvníkem domácích utkání Slavie v Synot Tip Areně v Edenu. Stejně jako řada dalších slávistických legend je Dušan Herda držitelem čestné permanentky s místem na hlavní tribuně.

Aktuálně

Čekám vyrovnaný zápas, soupeř je skvěle sehraný

včera
Před čtvrtečním zápasem Evropské konferenční ligy proti Maccabi Haifa hodnotil Jindřich Trpišovský aktuální stav kádru, přednosti soupeře i zápasová očekávání.

Musíme se soustředit na sebe a jít zvítězit

včera
Sešívané čeká ve čtvrtek zápas Evropské konferenční ligy s Maccabi Haifa. Utkání vyhlížel na středeční tiskové konferenci záložník Ondřej Lingr.

Ve čtvrtek od 18:45 proti Maccabi Haifa

včera
Sešívané čeká ve čtvrtek třetí utkání skupiny Evropské konferenční ligy, které odehrají proti izraelskému Maccabi Haifa. Zápas vyhlíží Jindřich Trpišovský a Ivan Schranz.

Další články