Představení města: Kluž

Pokud jste se těšili na výlet do Glasgow, na jeho historické centrum a místní pivo, nesmutněte. Kluž představuje turisticky obdobně zajímavou alternativu.

O fotbalovém klubu CFR Kluž a jeho dosavadní cestě Evropou už toho slávističtí fanoušci ví spoustu, nyní je tak správný čas na představení města, ze kterého klub pochází.

Kluž (rumunsky Cluj-Napoca, maďarsky Kolozsvár, německy Klausenburg) je čtvrtým největším rumunským městem a zároveň kulturním a průmyslovým centrem historického regionu Sedmihradska, často známého jako Transylvánie, rozkládajícím se v centrálním Rumunsku. Region i město samotné představovalo po celou dobu své existence pestrou směsici kultur, různých národností a tím pádem jsou i jeho dějiny zpestřeny o celou řadu konfliktních epizod mezi jednotlivými státy, které si Sedmihradsko teritoriálně nárokovaly.

DĚJINY MĚSTA

V době předrománské na místě dnešního města existovalo dácké sídliště Napoca, jehož název je obsažen i v současné podobě oficiálního názvu města. Ačkoliv je dnes Sedmihradsko společně s dalšími okolními regiony součástí Rumunska, jako první jej začali ve větším počtu osídlovat na konci 10. století staří Uhři a jako součást Uherského království později v rámci Habsburské monarchie v různých podobách přetrvala až do roku 1918. Zejména po vzniku Rumunského království se stali Rumuni v Sedmihradsku, které Maďaři vnímali jako riziko teritoriální celistvosti Uherska, terčem silné represe, která se projevovala zejména v otázkách kulturních a jazykových. Silná snaha maďarizovat Sedmihradsko se projevila v poklesu už tak menšinového podílu obyvatel rumunské národnosti v Kluži na pouhých 14 % před vypuknutím první světové války, zatímco Maďaři tvořili už 81 %. Významnou menšinou byli v té době také s 5 % Němci, kteří byli v Kluži společně s Židy přítomní jakožto obchodníci od samého středověku. Situace byla ovšem odlišná na venkově, a tudíž i v celém regionu Sedmihradska, kde se Rumuni po celou dobu moderních dějin mohli pyšnit národnostní většinou.

STĚHUJÍCÍ SE SEDMIHRADSKO

Po skončení první světové války připadl region Rumunskému království, což bylo záhy stvrzeno Trianonskou smlouvou z roku 1920. Stejně jako mír v Evropě však nemělo dlouhého trvání ani Sedmihradsko jako součást Rumunska. Už v probíhající druhé světové válce byla Kluž společně se severním Sedmihradskem přiřčena Maďarsku na základě druhé vídeňské arbitráže vedené Německem a Itálií.

Po skončení druhé světové války byly obě vídeňské arbitráže podobně jako mnichovská dohoda prohlášeny za neplatné a Sedmihradsko se tak opět navrátilo Rumunsku. 

DNEŠNÍ CLUJ-NAPOCA

V roce 1974 bylo k oficiálnímu názvu města přidána Napoca pro zdůraznění předuherských a předrománských dějin města, nicméně celý název města se využívá především při oficialitách, v obecném užívání dominuje jednoduše Kluž.

V současnosti žije v Kluži přes 320 tisíc obyvatel, z nichž 16 % tvoří maďarská menšina. Město se může pochlubit významným historickým centrem, kterému dominuje 80 metrů vysoký gotický kostel svatého Michaela. V Kluži mimo jiné sídlí i pivovar Ursus, který s roční produkcí 6 milionů hektolitrů patří v Rumunsku k těm nejvýznamnějším.

Kromě toho, že je město vybaveno na svém východním okraji mezinárodním letištěm, nabízí pro své obyvatele a turisty síť veřejné hromadné dopravy, kterou obstarávají autobusové, tramvajové a trolejbusové linky.

První zápas play-off odehraje Slavia v Kluži v úterý 20. 8. od 21:00 středoevropského času (22:00 místního), domácí odveta je naplánována na středu 28. 8. opět od devíti hodin. O cestě CFR Kluž Evropou jsme psali ZDE.

Aktuálně

V sobotu od 19:30 proti Bohemians. Nezapomeňte na střelnici!

včera
V nedělním domácím zápase proti Bohemians nebude chybět Fortuna fotbalová střelnice! Atrakci si s předstihem vyzkoušeli i hráči Slavie, kteří díky čtrnácti vstřeleným brankám vytvořili nový rekord. Soutěžit můžete i vy!

Sedmý díl TOTÁLN! SEZONY ve SLAVIA MUSEUM 29. srpna

včera
Exkluzivní premiéra sedmého dílu TOTÁLN! SEZONY se z provozních důvodů posouvá na čtvrtek 29. srpna.

Střelce jsem měl nastudovaného, prozradil Kolář

včera
Ondřej Kolář se stal díky chycené penaltě Omraniho hrdinou utkání v Kluži. ​„Všichni cítíme, že je postup blízko, ale musíme si uvědomit, že jsme teprve v poločase," uklidňoval euforii.

Další články