300: Bitvy Milana Škody

Nejlepší střelec Slavie v samostatné české lize, kanonýr, kapitán, ikona. Vše se spojuje v osobě Milana Škody, který dnešním dnem dosáhl na metu tří stovek ligových utkání.

Útočník Milan Škoda, který pochází z pražských Vinohrad a svoji fotbalovou pouť nastoupil na ČAFC Praha, přišel do Slavie v zimě roku 2012. Dlouhou cestu ale neměl, stačilo sednout na jakoukoli tramvaj a za dvě zastávky byl od bohemáckého Ďolíčku u Edenu. Ještě jako hráč na hostování absolvoval první trénink s týmem ve čtvrtek 5. ledna 2012. Tehdy, pár dní po Novém roce, slávisté běhali v Kunratickém lese pod vedením Františka Straky. V jarní části stihl Milan Škoda odehrát 9 utkání a vstřelit dvě branky. Obě přitom do sítě Hradce Králové při domácí výhře 5:0.

V létě 2012 se stal Milan Škoda definitivně hráčem SK Slavia Praha a mohl tak naplno začít příběh, který nakonec vedl až k vyvěšení fotografie Milana Škody na jednu ze stěn Sinobo Stadium. Ve Slavii dosud nastoupil k 212 ligovým startům, zbylých 88 si připsal právě v Bohemians Praha.

K dosažení mety 300 startů v české lize potřeboval Milan Škoda od roku 2007 12 sezon, tři a půl z nich ve službách „Bohemky“ a 8 a půl ve Slavii. Vytáhlý třiatřicetiletý útočník, který měří 190 centimetrů a váží 86 kilogramů, nastoupil k prvnímu ligovému utkání 5. srpna 2007 za Bohemians proti Ostravě, kdy se prohrálo 0:2. Od té doby stihl za svoji bohatou kariéru nasázet ligovým týmům 91 branek, kdy jich nejvíce, devatenáct, dal v sezoně 2014/15. Patnáct gólů zaznamenal i v sezoně 2016/17, kdy výraznou měrou pomohl Slavii k zisku titulu mistra a sám se stal nejlepším střelcem ligy. Ke svým gólům přidal Škoda i 27 asistencí.

U branek ale zůstaňme, protože právě ty Milana Škodu proslavily nejvíce. Ikona sešívaných hned pětašedesátkrát rozvlnila síť jedním zásahem v utkání. Milan Škoda také jedenáctkrát v kariéře vsítil dva góly v jednom zápase a přidal i jeden jediný kariérní hattrick, 21. února v Liberci, kde Slavia zvítězila právě díky němu 3:1. Nejvíce se útočníkovi gólově dařilo právě proti Liberci, jemuž dal už 9 branek.

Mimochodem, Milan Škoda by možná měl na svém kontě i více, než "jen" 91 branek, nebýt sezony 2013/14. V jedné z nejhorších chvil novodobé Slavie musel totiž rozený útočník celou sezonu zaskakovat na pozici stopera, aby pomohl svému týmu, který bojoval o záchranu. A povedlo se. Slavia tehdy i s notnou dávkou štěstí udržela 13. místo v tabulce a hrdina Škoda v této sezoně naskočil do 26 utkání, ve středu obrany chyběl jen čtyřikrát.

I proto nedají fanoušci v Edenu na svého kapitána dopustit, zamilovali si ho nejen díky brankám, ale především právě pro jeho obětavost a urputnost, jimi šel vždy příkladem, což dokazují i čísla. Od sezony 2013/14 podstoupil 3795 soubojů, zdaleka nejvíce ze všech slávistů, a téměř v polovině, tedy v 1824 případech, z nich vyšel vítězně. Milan Škoda zkrátka umí rozdat i přijmout ránu. Faulován byl 211 krát a sám se za hranicí pravidel fotbalu pohyboval v 218 případech, i v těchto číslech vládne svým spoluhráčům.

Jubilejní 300. start ve FORTUNA:LIZE si Milan Škoda, novodobá sešívaná legenda, odbyl v neděli 1. prosince 2019 proti týmu Karviné, symbolicky před domácími fanoušky v Edenu, kdy si navíc připsal další branku do svých statistik. Tímto mu za celý klub SK Slavia Praha gratulujeme k významnému fotbalovému milníku a přejeme mnoho dalších úspěchů, branek a minut v sešívaném. Díky, kapitáne! 

Aktuálně

Hráči na hostování: Gól Baluty rozhodl o vítězství nad Budějovicemi

dnes
Jak se v uplynulých třech kolech dařilo hráčům na hostování čtěte v našem pravidelném přehledu.

Před 90 lety vyhrála Slavia ligu bez ztráty bodu!

včera
Historický výsledek zaznamenala celá fotbalová Evropa. Ve středu 4. června 1930 vyhrála SK Slavia I. československou fotbalovou ligu bez ztráty jediného bodu!

Legenda mládežnické akademie

včera
Zdeněk Blažek působí na Slavii už 30 let, původně jako trenér, nyní jako koordinátor sportovní činnosti v tréninkovém centru Xaverov v Horních Počernicích.

Další články