Cítím obrovskou hrdost na tým | SK Slavia Praha

Cítím obrovskou hrdost na tým

Sešívaní po prohře 3:4 na půdě Chelsea ukončili své tažení evropskými poháry: ​„Celá sezona, kterou jsme v Evropě odehráli, pro nás představuje obrovskou zkušenost," řekl na tiskové konferenci trenér Jindřich Trpišovský, na které došlo i na dotaz jeho syna.

Jak hodnotíte zápas na Chelsea?
„Vstup do zápasu nám s ohledem na defenzivu obecně nevyšel. Byla to taková noční můra. Z každého útoku Chelsea dala gól a my jsme se na hřišti nepohybovali tak, jak jsme chtěli. Musím říct, že nás do hry vrátili asi fanoušci, kteří nás hnali svou energií, když nám bylo nejhůř a prohrávali jsme 0:3 a 1:4. Oni nám hodně pomohli zkorigovat vývoj zápasu. První poločas musím vzít na sebe. Moje přesvědčení, že budeme Chelsea v tomto rozestavení honit po celém hřišti, bohužel zapříčinilo to, že jsme je pustili do rychlého vedení a situací, ve kterých jsou oni silní. Nás potom vrátil do hry Tomáš Souček po standardní situaci, po rohu, který výborně vymysleli trenéři. Bohužel jsme v zápětí inkasovali strašně hloupý gól. V druhém poločase nám pomohli strašně lidí, díky kterým tu na Stamford Bridge rezonovalo slávistické skandování. Pomohlo nám to k vynikajícímu výkonu v druhé půli, kdy jsme věřili, že jsme Chelsea schopni dostat fyzicky i psychicky pod tlak, což se pak povedlo, kluci hráli skvěle. Zužitkovali jsme dvě skvělé střely, ale bohužel v největší šanci jsme branku nedali. Celkově jsem zklamaný z toho, že jsme dostali čtyři góly a z toho, jakým způsobem jsme odehráli první poločas. Taktický plán nám bohužel vůbec nevycházel – směrem do defenzivy, do ofenzivy nám poměrně vycházel. My jsme vzadu věřili, že jsme schopní hrát vzadu jeden na jednoho, ale z toho nás ofenzivní trojice Hazard - Giroud - Pedro rychle vyvedla z omylu. Ty čtyři inkasované góly nás stály postup. Celkově je samozřejmě dobré tady dát tři góly, ale my jsme si sem nepřišli jenom zahrát.“

Co říkáte na pochvalná slova, které o vašem týmu řekl trenér Sarri?
„Chelsea je nejenom velký klub, ale i samotní hráči i lidé z realizačního týmu jsou obrovští profesionálové. Z jejich reakcí po zápase nyní i před týdnem je cítit, že to není jenom slušnost, ale že je to velký respekt a jsem rád za to, že jsme si ho vydobyli. Celá sezona, kterou jsme v Evropě odehráli, pro nás představuje obrovskou zkušenost. Možná, kdybychom byli zkušenější a zvládli lépe první poločas, tak jsme mohli jít ještě dál a postoupit i přes tohohle soupeře. Kamkoliv jsem přišel, tak všichni dávají za příklad anglickou ligu, kde se fotbal hraje úplně jinak a že my na to nemáme. Kluci teď i v tom předchozím zápase ukázali, že se takovému týmu dokážou vyrovnat. Samozřejmě pak je něco jiného, pokud byste hráli jejich soutěž dlouhodobě. Kdyby nehrál Hazard, tak to mohlo být něco úplně jiného. On působí hrozný rozdíl na hřišti. Všechny útoky šly přes něj. Už jsem to říkal po prvním zápase – on je úplný fotbalový mimozemšťan. I když je to soupeř, tak je radost se na něj dívat. Na jejich slova o nás si vzpomeneme v létě, až se budeme připravovat na novou sezonu. To je jediná cesta, díky které můžeme hrát v Evropě důstojnou roli. Dneska to kluci dokázali. Někdy šlo proti nám i štěstí, které jsme měli v některých momentech proti Seville. Bohužel dnes jsme si dali některé góly téměř sami po nešťastných odrazech. Musíte mít i štěstí, a to si troufnu říct, že jsme dneska neměli.“

Proč jste se rozhodl k tomuto rozestavení?
„Chtěli jsme mít nahoře tři hráče a věděli jsme, že nebude hrát Rudiger. Paradoxně při prvním gólu se stalo přesně to, co jsme nechtěli, když Luiz otočil na druhou stranu, oni nás pak vykombinovali. Chtěli jsme mít nahoře tři hráče, abychom mohli po celém hřišti hrát jeden na jednoho. První zápas jsme hráli v diamantu, čímž jsme Chelsea podle mě hodně překvapili v prvním poločase, v druhém na to dokázali už reagovat. Tímto rozestavením jsme chtěli ještě více zvýšit tlak na jejich první rozehrávku, což se nám paradoxně dařilo lépe než v prvním zápase. Bohužel v prvním zápase nehrál Hazard, dneska hrál.“

Oproti prvnímu zápasu jste změnil rozestavení...
„Fungovalo to v prvním poločase, ve druhém už moc ne. Navíc to bylo strašně náročné na přesun středových hráčů. Tady jsme věděli, že bude Chelsea ještě nebezpečnější, sebevědomější a dovolí si v určitých situacích ještě víc. Proto jsme chtěli ušetřit kroky středovým hráčům, kteří to v prvním poločase zvládali skvěle, ale ve druhém nám už na to síly chyběly. Takového soupeře musíte přeběhat a vytvořit na něj velký tlak. Já si myslím, že jsme na ně v druhém poločase vyvíjeli velký tlak, když to srovnám se zápasy, které vídám v anglické lize. Pak se ale nesmí stát to, co se stalo po ztrátách. V breakových situacích oni jsou mimořádně silní.“

Co říkáte na výkon Michaela Ngadeu, který několikrát zaváhal?
„Já si myslím, že jsme chybovali jako tým. Určitě nechyboval jenom on, hrál na mistra světa s Francií. Jestli někdo chyboval, tak jsme to byli my všichni.“

Co je třeba pro opakování takových výkonů a výsledků?
„Musíte mít stejné nastavení týmu. Vždycky je nejdůležitější hráčské složení kádru. Otázka je, v jakém složení ten kádr do další sezony půjde. Záleží i na okolnostech v sezoně. Například na tom, kdo je zdravý, apod. Musíme mít podobně složený kádr, musíme být stejně pracovití a stejně hladoví, jako jsme byli letos. Byli jsme v některých zápasech ochotní sáhnout tam, kam se normálně nedostanete. Ukázal nám to i tento zápas, že musíte být vyspělí po všech stránkách, a to jak běžecky, tak i po taktické a mentální stránce. Musíme si vážit zápasů, které hrajeme. Musíme k tomu přistupovat s pokorou a nemyslet si, že hned porazíme každého, když se nám něco podařilo. Musíme být všichni stejní, pracovat a pak to přijde.“

Jak hodnotíte tažení celou pohárovou sezonou?
„Linie mezi úspěchem a neúspěchem je nesmírně tenká. Napřed jsme v sezoně zažili zklamání s Kyjevem, pak po utkání s Bordeaux nebo v Kodani jsme zase byli spokojenější. V Evropě ale stačí jeden chybný krok a jste venku. Teď jsme samozřejmě zklamaní, z pěti, šesti šancí soupeře jsme dostali pět gólů. Proto cítím zklamání, Chelsea jsme hodně potrápili a kdybychom některé věci udělali jinak, možná bychom šli dále. Samozřejmě celkově jsme hráli ve skupině, která byla nesmírně těžká, pokud se nepletu, Kodaň i Petrohrad vyhrají titul. Postoupili jsme pak přes Genk, vyřadili jsme Sevillu, dali jsme tři góly Chelsea. Celkově na to asi do smrti nezapomeneme, je to úspěch, na druhou stranu, tým byl nastavený na to, aby se dokázal dostat ještě dále.“

Převažuje po utkání spíše hrdost, nebo zklamání? Co udělá utkání proti Chelsea s vaším sebevědomím?
„Aktuálně zklamání. Samozřejmě jsem ale hrdý na tým. Když ještě jednou vzpomenu zápasy, které jsme odehráli proti Kodani, Petrohradu, Seville a tak dále, tak cítím obrovskou hrdost na tým. Nejvíce jsem si to uvědomil před zápasem, když jsme přijeli na stadion a byly tu stovky slávistických fanoušků v dresech a šálách. Uvědomíte si, že díky práci týmu sem ti lidé mají možnost jet a jsem nesmírně rád, že jsme to proti Chelsea riskli a nezačali jsme bránit, zkusili jsme nějaké góly dát. To, že se sem ale Slavie dostala, mohla tady hrát a donutila Chelsea nasadit své nejlepší hráče, na mě dýchlo a jsem rád, že jsme dali lidem možnost tady být. Byl to pro nás ohromný zážitek. Co se týče sebevědomí, to samozřejmě potřebujete, abyste mohli odehrát vyrovnané partie proti týmům jako Petrohrad a spol. Je skvělé, že jsme nějaké sebevědomí nabrali, budeme ale potřebovat především pracovitost, pokoru a píli, abychom tyto výsledky dokázali opakovat a třeba v příští sezoně přivítat v Edenu další velké týmy.“

Dali jste návod českým týmům, jak hrát proti takhle silným soupeřům?
„Úplně nevím, jestli prohrávat 1:4 je dobrý návod pro ostatní týmy (smích). Je to návod především pro nás, jak chceme hrát my. Každý má k dispozici jiné hráče, různé prostředky. My máme to štěstí, že jsme od vedení Slavie dostali možnost si utvořit kádr k obrazu svému, nikdo nám do toho nemluví. To je nejdůležitější. Máme tým, kterému věříme, že může takhle hrát. Mužstvo jsme stavěli tak, aby mělo šanci v Evropě uspět a někdy je to poté paradoxně těžší na ligové scéně, protože české celky hrají jinak. V Evropě můžete presovat, když ale vyrazíte na obránce v lize, nakopnou balon šedesát metrů dopředu a je vám to houby platné. Máme hráče, kteří jsou běžecky vybavení, sebevědomí a tak podobně, na druhou stranu, potřebujeme vyřešit technickou stránku, která nás stála proti Chelsea mnoho sil. Některé ztráty v jednoduchých pozicích při přechodu do útoku byly šílené.“

Jste rád, že jste vstřelili tři góly? (otázku položil syn trenéra)
„Byl jsem rád, protože když si fanoušci mohou zakřičet gól, to je to nejhezčí. Jsem rád za prohru 4:3, je to lepší než domácí výsledek, kdy jsme prohráli 0:1. Góly jsou to, proč lidé chodí na stadion. Proti Chelsea se povedlo neskutečné, Petr Ševčík jí dal dvě branky. Kdyby proměnil tu třetí šanci, možná by si ho tady nechali. Jsem rád, že jsme ty góly dali.“