Góly na poslední chvíli: V hlavní roli Freja a spol.

Zřejmě první gól, který Slavii vyhrál zápas v poslední minutě. V tomto případě jsme odkázáni na dobový tisk.

Fotogalerie

Především Národní listy a Národní politika chápaly Slavii jako svrchovaného sportovního reprezentanta svého národa.

Dva týdny po nezapomenutelném zápase s Oxfordem uvítala Slavia na svém ještě „starém hřišti“ bez šaten a ochozů dalšího zahraničního soupeře – Berliner FC Frankfurt. Bylo to 9. dubna 1899.

Hosté byli v předběžných zprávách uvedených novin představeni jako mistři Berlína a bylo zdůrazňováno jejich vítězství nad znamenitou Britannií (Angličané žijící a pracující v Berlíně) v poměru 4:0.

Červenobílé barvy přišel povzbudit (tak jako s Oxfordem) znovu místodržitel hrabě Coudenhove, spolu s ním maršálek zemský kníže Lobkowicz a šlechtic Daubek. Slavia vyhrála 5:4 (po poločase 3:2) a její náskok po většinu zápasu udržovalo vnitřní trio útoku Setzer – Freja – Kindl. O rozhodujícím gólu, jakoby mimochodem, listy sdělují, že po kombinaci „do trianglu“ (tedy pověstný „český trojúhelník“) vybídl Pressler ke střelbě Setzera, ten „však k překvapení všech proběhl s míčem na noze goalem a stanovil definitivní podobu výsledku“.

Co tedy zaujalo píšící redaktory více než výsledek? Chování diváků. Německá část publika (pražských Němců žilo ve městě dost) neustále nepěkně pokřikovala na sudího a nebyla s jeho verdikty spokojena. 

Reakce tisku? Národní politika: „Nemístné byly poznámky obecenstva a výkřiky jeho na zápasící i soudce, neboť rozumí se samo sebou, že při sportovních zápasech náleží slovo jedině soudci.“ 

A Národní listy psaly: „Vrchní soudce Cífka s akuratessou úřadu svého se zhostil skvěle.“

Nejstarší dochované foto naší fotbalové jedenáctky nám přibližuje i podobu nahrávajícího a střelce toho zmiňovaného vítězného gólu. Hráči Slavie na snímku byli před aparát dodavatele snímku Národní politice postaveni podle pozic v sestavě. Nahoře brankář mezi dvěma obránci, uprostřed záložníci a zcela vlevo pravý záložník Antonín Pressler zvaný Pressy.

Po Frejově odchodu se stal kapitánem mužstva a v roce 1900 ho Slavia vyznamenala odznakem a vavřínovým věncem. U příležitosti svého 150. startu za A-mužstvo (jako první takový v klubu vůbec) obdržel stříbrnou tabatěrku s věnováním (1903). 

V dolní řadě je útok (zleva) od pravého křídla Moučky, přes výborné vnitřní trio Setzer – Freja – Kindl až ke křídlu levému Heuschneiderovi (od roku 1945 přijal jméno Hajský). Pravá spojka Karel Setzer je často označován s pomlčkou Setzer–Bloomer. To z obdivu k nejobávanějšímu tehdejšímu střelci anglické ligy Steve Bloomerovi z klubu Derby County. Také býval občas kapitánem a až do příchodu Jana Koška (tedy do roku 1903) i nejlepším střelcem červenobílých barev.

Další díl: Slavia porazila Slovan Bratislava a po 17 letech vedla ligu!

Aktuálně

Třetí díl Řečnického klubu s Janem Bořilem

včera
V úterý se můžete těšit na třetí díl Řečnického klubu! Tentokrát bude hostem člen A-týmu Slavie, a to rovnou kapitán Jan Bořil!

Gareth Hughes a Slavia: Blízký vztah na dálku

před 3 dny
„Za Slavií všude jezdíme,“ slibuje jeden z nejznámějších chorálů našich fanoušků. Aby ale za Slavií všude jezdil člověk, jehož domov dělí od Edenu vzdušnou čarou 1300 kilometrů, to už stojí za zvláštní zmínku.

Důvěra je klíčová, shodují se trenéři

27.03.2020
Trenéři Pavel Trávník, jako hlavní trenér, a Jan Bauer, jako jeho asistent, u nejstarší dorostenecké kategorie U19 nyní s hráči musí komunikovat jinak než jsou zvyklí. Shodují se ovšem na tom, že důvěra je v tomto období klíčová.

Další články