Slavia vs. Ferencváros: Souboj po 35 letech | SK Slavia Praha

Slavia vs. Ferencváros: Souboj po 35 letech

Maďarský hegemon, bohatá historie vzájemných zápasů. Slavia proti Ferencvárosi svedla řadu legendárních bitev, pojďme si je před startem středečního úvodního duelu 3. kola kvalifikace Ligy mistrů připomenout.

Ferencváros byl založen v roce 1899, Slavia o sedm let dříve. Tým z hlavního města Budapešti je historicky nejúspěšnějším maďarským klubem. Domácí soutěž ovládl ve 32 případech, stejně jako sešívaní je aktuálním držitelem zlatého mistrovského hattricku a z pohárového triumfu se na domácí scéně radoval třiadvacetkrát.

Oba týmy zatím sehrály 32 vzájemných utkání, nejvíce jich proběhlo mezi lety 1918 a 1938. Červenobílí se z vítězství radovali 16x, 8x remizovali a 8x okusili hořkost porážky. Vůbec první souboj pak proběhl v roce 1902 a skončil domácím vítězstvím Slavie 4:1.

Nejslavnějším a nejznámějším dvojzápasem mezi Slavií a Ferencvárosem je finále Středoevropského poháru v roce 1938. Středoevropský pohár, známý také jako Mitropa Cup, byl nejprestižnější meziválečnou kontinentální klubovou soutěží. Postupně se jí účastnily týmy z Československa, Rakouska, Maďarska, Jugoslávie, Itálie, Švýcarska a Rumunska.

Sešívaní nechyběli od založení soutěže v roce 1927 ani v jediném ročníku, vytoužené výhry se ale dočkali až v předvečer zániku Československa, 11. září 1938.

Jak se historický úspěch zrodil? Sešívaní po domácí remíze 2:2 na Strahově dokázali v Budapešti před 36 000 diváky porazit favorizovaný Ferencváros 2:0 díky brankám Vytlačila a Šimůnka. Po remíze z Prahy, kde Slavia doufala ve vybudování dostatečného náskoku, zavládla kolem týmu atmosféra skepse. Slávisté věděli, že nemají co ztratit. Zápas začali aktivněji a už ve druhé minutě pálil Vytlačil do gólmana soupeře. Ve 27. minutě pak další šanci neproměnil Šimůnek. Na druhé straně se proti hvězdám jako Sárosi a Toldi zaskvěl gólman Bokšay, který nahradil Pláničku zraněného během mistrovství světa.

Slavia se ale z velkého tlaku soupeře dokázala vymanit a v 57. minutě dal Vytlačil po Bicanově přihrávce z úhlu první branku zápasu. Tu druhou přidal z protiútoku Šimůnek, který hlavou poslal do sítě Vytlačilův centr. Rozhodl tak definitivně o tom, že Slavia po dvanácti letech čekání mohla převzít stříbrnou trofej pro vítěze.

V průběhu soutěže postupně slávisté vyřadili Beogradski ASK, italskou Ambrosianu (Inter Milán), AS Genova a ve finále právě Ferencváros.

Nejlepším střelcem byl s deseti zásahy Josef Bican, repliku poháru pro vítěze, který tehdy přebral kapitán Slavie Ferdinand Daučík, si mohou prohlédnout návštěvníci Slavia Museum.

Zatím k poslední konfrontaci mezi "Fradi" a Slavií došlo v roce 1986 v rámci Intertoto Cupu. Sešívaní v základní skupině svého soupeře dvakrát porazili, doma 2:0 a 18. července 1986 venku pak nejtěsnějším rozdílem 1:0. Jedinou trefu obstaral ve druhém poločase obránce Jan Švadlenka, na posledních patnáct minut se na hřiště podíval i Pavel Řehák. Současný asistent Jindřicha Trpišovského střídal Ivo Knoflíčka.

Slávisté v konkurenci Ferencvárose, rakouského Sturmu Graz a švýcarského Luzernu obsadili s deseti body první místo ve skupině.

Jak to dopadne ve středu? První souboj 3. kola kvalifikace Ligy mistrů začíná v Groupama Areně ve 20:00.