Zemřel vítěz Českého poháru a mitr Evropy Pavol Biroš

Do fotbalového nebe odešel 12. srpna vítěz Českého poháru 1974 se Slavií a mistr Evropy 1976 Pavol Biroš. Bylo mu 67 let. Čest jeho památce!

Fotogalerie

Pavol Biroš se narodil 1. dubna 1953. Nejpodstatnější a nejúspěšnější část své fotbalové kariéry prožil ve slávistickém dresu. V letech 1972 až 1978 odehrál v prvním mužstvu Slavie 266 zápasů (135 ligových).

V Edenu se objevil na konci svého dorosteneckého věku a dvě věci měl jasné: bude hrát fotbalovou ligu a vystuduje práva. Obě svá předsevzetí splnil bez sebemenších úlev a to v jeho době nebylo zdaleka samozřejmé a obvyklé.

Fotbalově zazářil hned v úvodu. Dorosteneckou šatnu opustil a vstoupil mezi ligisty (1972). Stal se samozřejmou součástí obrany A-mužstva. Patřil k oporám vítězů Českého poháru 1974. Odehrál všechny zápasy, hrál spolehlivě a elegantně. Po studiích odehrál rok v Dukle a znovu oblékl červenobílý dres. Protože už ho zdobil titul JUDr., vrátil se do rodného Prešova a ještě „dohrával“ ligu v dresu Lokomotivy Košice (tady vyhrál svou druhou domácí pohárovou trofej) a mateřského Tatranu Prešov, kde končil v roce 1985.

Ale to už začal pracovat jako soudce na Krajském soudu v Košicích. Tam působil po celou svou právnickou kariéru. Ne nepodstatnou součástí jeho působení v sešívaném dresu jsou bilance reprezentační. Měl na svém kontě 9 startů v juniorech (1972 – 1975), 4 starty mezi olympioniky (1974 – 1976) a 9 startů za první reprezentaci (1974 – 1977). Byl společně se slávisty Františkem Veselým a Dušanem Herdou v kádru mistrů Evropy 1976, ale v závěrečných zápasech nebyl nasazen.

Neskutečně příznivé hodnocení odborné veřejnosti sklidil ve svém „životním zápase“ Československo – Skotsko, který se hrál 13. října 1976 na Spartě. Československé barvy vyhrály kvalifikační duel pro mistrovství Evropy 2:0 a Biroš byl označen za vůbec nejlepšího muže zápasu. Slavia obdržela nabídky na jeho přestup do zahraničí, ty ale nezveřejnila.

Svazoví statistikové mu napočítali 212 prvoligových startů (ve slávistickém dresu hrál v ligové jedenáctce od 1. července 1972 do 31. prosince 1978) a 24 v domácích pohárech (český, slovenský i československý). V sešívaném dresu odehrál ještě po 2 zápasech v Poháru vítězů národních pohárů a Poháru UEFA, 10 startů měl v letní soutěži UEFA Intertoto Cup.

Za výkony v dresu Slavie byl mezi elitní desítkou ankety Fotbalista roku i v tak zvané ideální jedenáctce I. ligy. Byl to příkladný sportovec, kavalír a věrný slávista. Zaslouží si klubový respekt naprosto oprávněně.

Rodině i přátelům JUDr. Pavola Biroše vyjadřuje Slavia upřímnou soustrast.

Aktuálně

Cíl je jasný, uděláme pro něj maximum

dnes
Nervozita Petra Ševčíka před klíčovou středeční odvetou play off Ligy mistrů netrápí. „Kdyby došlo na penaltový rozstřel, tak bych si určitě věřil,“ říká záložník sešívaných.

Hráči na hostování: Postup Liberce zařídil nezastavitelný Júsuf

dnes
Jak se v uplynulém týdnu dařilo hráčům Slavie na hostování čtěte v našem pravidelném přehledu.

Mládežnický gól měsíce srpna - vyhlášení

dnes
Vyhlášení mládežnického gólu měsíce srpna. Vítězem se stává Jan Trédl z kategorie U17.

Další články