
Narodil se John William Madden
11. června 1865 se narodil John William Madden. První trenér v dějinách českého fotbalu. Bývalý útočník skotské reprezentace a Celticu Glasgow přijal nabídku funkcionářů Slavie a stal se jejím trenérem. U prvního mužstva působil 25 let (1905 – 1930). Legendární trenér přezdívaný „Dědek“ zavedl nové tréninkové metody (například atletickou a gymnastickou přípravu) a kladl velký důraz na životosprávu hráčů a hygienu těla. Ze Slavie vytvořil jeden z nejlepších týmů evropského kontinentu v první dekádě 20. století. Se Slavií získal čtyřikrát Pohár dobročinnosti neboli Charity Cup (1908, 1910, 1911 a 1912), titul mistra Čech 1913 a tři tituly mistra ligy (1925, 1929 a 1930).
„Nou roušťáky, mandy and sobota bude visaut eny ból.“
J. W. Madden zavedl, že dvakrát v týdnu se hráči s míčem na tréninku vůbec nesetkají, což do té doby nebylo zvykem.
Manželkou J. W Maddena se stala Františka Jindřiška Čechová. Narodil se jim syn Jindřich Richard. Druhé jméno dostal po svém kmotrovi, tehdejším kapitánovi a levém obránci červenobílých Richardu Veselém. Z Harryho (jak mu všichni říkali) vyrostl nadaný fotbalový útočník, který začal nastupovat za rezervu Slavie. Zemřel velmi mladý tragickou smrtí. Skočil pod vlak údajně z nešťastné lásky.
J. W. Madden vstoupil poprvé do kabiny Slavie 5. února 1905. S trenérskou prací se rozloučil 4. června 1930, kdy Slavia v posledním ligovém kole vyhrála nad Spartou 3:2 a neporažena obhájila mistrovský titul z předchozího roku. V Maddenově éře odehrála Slavia 169 bodovaných mistrovských zápasů, z nichž 134 vyhrála, ve dvanácti remizovala a pouze 23 prohrála při celkovém skóre 717:206. Absolvovala také 429 mezinárodních zápasů s bilancí 304-52-73 a skóre 1801:655.
„Český plejers nou gud. Šecko mysli moc umi. Málo trénink end samý cholka end hospoda. Šecko for legrac end hev nou enerží for plej.“
J. W. Madden se česky pořádně nikdy nenaučil. Český jazyk ovládal jen natolik, aby sám rozuměl a mohl hráče pořádně seřvat. Dědek své svěřence komandoval, ale ti ho milovali. Stejně tak jako on miloval je a Slavii.
Není pochyb o tom, že právě tento muž udělal fotbalovou Slavii klubem evropského významu. Měl na tu úlohu celé čtvrtstoletí a zhostil se jí excelentně. Od února 1905 do června 1930 nebylo nejmenších pochyb o jeho mistrovství na poli trenérském v cestě za profesionalizací červenobílého fotbalu.
Činovníci měli od něho doporučení zvát evropské kluby s cílem zvyšovat mistrovství slávistické první garnitury. Na domácím poli Slavia zaznamenala první hattrick, v letech 1910 až 1912 prvenství v Charity Cupu (Pohár dobročinnosti), pak mistra Českých zemí 1913, pohárové vavříny a hlavně v roce 1925 získala titul mistra ligy v úvodním ročníku a 1930 se stala vítězem ligy bez ztráty jediného bodu.
Měl podíl i na reprezentačních vavřínech v roce 1911, kdy se stalo národní mužstvo Čech amatérskými mistry Evropy v Roubaix, v roce 1919 vedl mužstvo Československa na Olympiádě vítězných zemí první světové války a také ve finále Olympijských her v roce 1920.
Proč snášet další vavříny? Byl to velikán a končil jako velikán: Já končím. Vyhráli jste všecko. Už vám víc nemůžu dát...
Jméno Johna Williama Maddena nese hlavní tribuna stadionu v Edenu.
Legendární kouč zemřel 17. dubna 1948.
Více
Josef Bican znovu ve Slavii
11. června 1953 nastoupil za Dynamo Praha opět Josef Bican. Bylo to v přátelském utkání ve Vršovicích proti domácím Spartaku ČKD Stalingrad (Bohemians). Josef Bican se vrátil do Dynama (Slavie) po čtyřech a půl letech strávených ve Vítkovicích a Hradci Králové. Utkání skončilo po brankách Štádlera 2:2, trenér Seifert k utkání dále nominoval sestavu ve složení: Kabíček – Kocourek, Marek, Moravec, Karásek, Trubač, Andrejkovič, Šofr, Strouhal, Štádler a Bican.
Více