2:0
(0:0)
13. kolo, 31. 10. 2021, Eden Aréna
SK Slavia Praha - FC Viktoria Plzeň
Slávisté ve 13. kole FORTUNA:LIGY porazili v Edenu lídra tabulky z Plzně 2:0. Proti Viktorii, která dohrávala bez tří vyloučených hráčů, vstřelil vítězný gól v 65. minutě Ondřej Lingr, pojistku přidal v nastavení Michael Krmenčík.

Sešívaní natáhli domácí ligovou neporazitelnost na 56 duelů v řadě, s Viktorií doma neprohráli od dubna 2014. Náskok nedělního soupeře na čele FORTUNA:LIGY stáhli na jeden bod.

Jindřich Trpišovský nasadil do branky Aleše Mandouse, který před týdnem proti Olomouci vychytal své první čisté konto ve Slavii, na pozici levého obránce nastoupil místo zraněného Oscara Lukáš Masopust. Jana Kuchtu na hrotu podporoval trojlístek Olayinka – Lingr – Ekpai. S kapitánskou páskou vedl Slavii do boje s prvním týmem tabulky Petr Ševčík.

Slávisty přivítal při nástupu potemnělý Eden a doprovod v podobě speciálního videa na velkoplošných obrazovkách. Průřez fotografií z dávné i nedávné sešívané historie a úspěšné současnosti zakončil portrét Jindřicha Trpišovského.

První příležitost si domácí vypracovali ve 3. minutě, centr Jana Kuchty ukryl Staněk do rukavic. Průnik Ubonga Ekpaie zastavila obrana Plzně jen za cenu faulu, k rozehrávce standardní situace se postavil Petr Ševčík. Signál na krátkou vzdálenost větší nebezpečí nepřinesl.

Po deseti minutách hry hlavní rozhodčí Franěk přezkoumal na videu nebezpečný skluz Řezníka na Petra Ševčíka a plzeňského obránce následně vyloučil. Sešívaní měli před sebou dlouhou hru v početní výhodě.

Ve 23. minutě se k rozehrávce volného přímého kopu postavil Alexander Bah, Staněk musel na brankové čáře zasahovat. Následně obdržel žlutou kartu Kalvach. Dlouhé obléhání plzeňské branky vyústilo po půl hodině hry v ránu Tarase Kačaraby, Staněk byl opět pozorný. Vzruch po akrobatickém zakončení Ubonga Ekpaie byl předčasný, pomezní sudí mával ofsajd. Lingrův pokus z ostrého úhlu vyboxoval Staněk.

Tři minuty před koncem prvního poločasu hosté dostali možnost volného přímého kopu metr za hranou velkého vápna, Kalvach nastřelil dobře postavenou zeď. Slávisté zamířili do kabiny s výsledkem 0:0, velkou územní převahu, držení míče 75 % ku 25 %, ve vedoucí branku nepřetavili.

Do druhé půle vyslal trenérský tým Jindřicha Trpišovského Nicolae Stancia a Daniela Samka, kteří nahradili Alexandera Baha s Jakubem Hromadou.

Hned po dvou minutách byl v permanenci Aleš Mandous, s volným přímým kopem si díky včasnému vyběhnutí poradil. Po necelé hodině hry závar před plzeňskou brankou přímým ohrožením Staňka neskončil. Následně Jindřich Trpišovský stáhl ze hry Jana Kuchtu s Ubongem Ekpaiem, jejich pozice zaujali Michael Krmenčík a Srdjan Plavšić.

Šanci otevřít skóre měl po centru Petera Olayinky z pravé strany hřiště Lukáš Masopust, hlavička proletěla těsně nad břevnem. V 65. minutě se už červenobílí dočkali! Rohový kop Petra Ševčíka z pravé strany odvrátila obrana Plzně pouze na nohu Nicolae Stancia, Staněk skákavou ránu vyrazil a Ondřej Lingr se z dorážky nemýlil – 1:0.

Západočeši v ligovém ročníku kapitulovali teprve podeváté za 13 utkání, Ondřej Lingr skóroval v probíhajícím ročníku FORTUNA:LIGY potřetí.

Proti Beauguelovi, nejlepšímu střelci soutěže, vytáhl výborný zákrok Aleš Mandous. Zákrok na Havla v pokutovém území rozhodčí jako penaltový neposoudili. Následně Michael Krmenčík hlavičkoval doprostřed branky, kde jeho pokus zachytil Staněk.

V 81. minutě Pernica sestřelil na polovině hřiště skluzem Srdjana Plavšiće a byl vyloučen, hosté dohrávali v devíti. Hlavička Olayinky v brance neskončila, výlet Aleše Mandouse daleko za velké vápno a následný odkop ocenili fanoušci bouřlivým potleskem. Velkou příležitost navýšit náskok měl Srdjan Plavšić, ve skluzu na zadní tyči ale mířil těsně mimo.

V 90. minutě obdržel druhou žlutou kartu Mosquera a byl vyloučen. V nastaveném čase se podruhé v lize v sešívaném dresu prosadil Michael Krmenčík, na jeho křižnou ránu si Staněk sáhl, v cestě do sítě jí ale zabránit nedokázal – 2:0.

Další gól už v Edenu nepadl,18 179 fanoušků vidělo výhru Slavie 2:0!

Další utkání čeká na výběr Jindřicha Trpišovského ve čtvrtek, do Edenu přijede v rámci 4. kola základní skupiny Evropské konferenční ligy úřadující izraelský šampion Maccabi Haifa. Na ligové trávníky vyběhnou sešívaní v neděli v Ďolíčku proti Pardubicím.