POSTUP! Výhru v Tiraspolu trefil v závěru Tijani | SK Slavia Praha

POSTUP! Výhru v Tiraspolu trefil v závěru Tijani

2:3
(1:1)
5. kolo, 30. 11. 2023, Sheriff Main Arena
FC Sheriff Tiraspol - SK Slavia Praha
Slávisté v 5. kole skupiny G Evropské ligy zvítězili v Tiraspolu nad místním Sheriffem 3:2 a zajistili si tak místo v jarní části Evropské ligy. Gólový účet utkání otevřel v prvním poločase Václav Jurečka, po pauze se trefili Christos Zafeiris a Muhamed Tijani, který skóroval z penalty v nastaveném čase.

V souběžně hraném duelu AS Řím remizoval proti Servette 1:1. Slavia tak má aktuálně na čele před posledním duelem náskok dvou bodů a pozici v tabulce má ve vlastních rukou.

Sešívaní do utkání nastoupili oproti domácímu utkání se Sheriffem se čtyřmi změnami – Tomáše Holeše nahradil na pozici kapitána a stopera Jan Bořil, ve středové linii operoval Lukáš Provod. V útočném tandemu nastoupili Mick van Buren a Václav Jurečka.

Tým naskočil do zápasu v chladném Tiraspolu pod vedením asistenta trenéra Jaroslava Köstla, Jindřich Trpišovský zůstal ze zdravotních důvodů v Praze.

Už po dvaceti vteřinách se ke střele dostal Mick van Buren, jeho pokus ale dokázali Moldavané zblokovat. Na druhé straně pláchl po nákopu Mbekeli, do jehož střely obětavě vstoupil Igoh Ogbu.

V 7. minutě dostal míč na pravé straně Douděra, který přesným pasem hledal Lukáše Masopusta. Zblokovaná střela nakonec doputovala k Christosu Zafeirisovi, který z razantního voleje trefil levou tyč.

Na konci úvodní patnáctiminutovky vypálil zpoza šestnáctky Jurečka, tečovanou střelu však zneškodnil reflexivním zákrokem brankář Koval. V 19. minutě už to ale vyšlo. Aktivní Václav Jurečka našel precizní centr z kopačky Jana Bořila a efektivní patičkou otevřel gólový účet utkání – 0:1! Nejlepší střelec minulého ročníku FORTUNA:LIGY se tak trefil ve čtvrtém duelu v řadě.

Sedm minut před koncem prvního dějství odcentroval z pravé strany Mick van Buren, střelu z voleje z kopačky Andrese Dumitresca vyrazil brankář Koval na roh. Už v nastaveném čase se Sheriffu naskytla příležitost přímého kopu z hloubi pole, z něhož srovnal stav skóre hlavičkující Tovar – 1:1.

První poločas více nenabídl, a týmy tak odcházely do kabin za srovnaného stavu skóre.

Po pěti minutách od hvizdu rozhodčího se slávisté dostali do tlaku, ze kterého pramenily střely Lukáše Provoda a Micka van Burena. S oběma pokusy si obrana Sheriffu dokázala poradit. Gólem neskončil ani následný centr z kopačky Provoda, sbíhajícímu Masopustovi na zadní tyči scházelo pár centimetrů.

O šest minut později unikl po levé straně domácí Ankeye, který ještě předal před prázdnou branku Mbekelimu – 2:1.

Po hodině hry si pro přihrávku na hranici obranné řady sběhl David Douděra, jeho razantní střela se ale pouze otřela o břevno. O chvíli později sáhl realizační tým sešívaných k prvnímu střídání, ze hry odešel Andres Dumitrescu, kterého nahradil Conrad Wallem.

V úvodu poslední dvacetiminutovky přišlo druhé střídání. Odpracováno měli Václav Jurečka a Mick van Buren, na jejich místo přišli Mojmír Chytil s Muhamedem Tijanim. Nigerijský forvard se ihned zapojil do ofenzivní činnosti, v 72. minutě po centru z pravé strany dostal k hlavičce uvnitř pokutového území, připravená obrana však včas zakročila.

Dvanáct minut před koncem utkání se Slavii naskytla příležitost přímého kopu po faulu na Christose Zafeirise. Právě faulovaný Zafeiris střelou přes zeď překvapil brankáře Kovala a srovnal stav skóre – 2:2!

Na začátku poslední pětiminutovky našel Provod rozběhnutého Wallema, centr z kopačky norského univerzála však odvrátil tiraspolský Tovar. V nastaveném čase se prosmýkl do vápna soupeře Lukáš Provod, který byl faulován Artunduagou, k penaltovému puntíku se postavil Muhamed Tijani. Nigeriský útočník poslal brankáře Kovala na opačnou stranu a dokonal snový obrat – 2:3!

Nic dalšího klání v Tiraspolu nenabídlo a sešívaní tak zvítězili proti domácímu Sheriffu 2:3. Jindřich Trpišovský jako trenér Slavie udržel stoprocentní postupovou bilanci průchodů ze základní skupiny do jarní části Evropské ligy. Další duel čeká slávisty 3. prosince na půdě Zlínu. Výkop utkání 17. kola FORTUNA:LIGY je naplánován na 18:00.