Prohra s AC Milán. Dva góly v deseti, Diouf vyloučen | SK Slavia Praha

Prohra s AC Milán. Dva góly v deseti, Diouf vyloučen

4:2
(3:1)
osmifinále, 7. 3. 2024, San Siro
AC Milan - SK Slavia Praha
Slávisti v úvodním osmifinále Evropské ligy prohráli na San Siru s AC Milán 2:4. O branky výběru Jindřicha Trpišovského se postarali David Douděra a Ivan Schranz, od 26. minuty hráli sešívaní bez vyloučeného Malicka Dioufa. Odveta je na programu za týden v Edenu.

Do zápasu proti třetímu týmu tabulky Serie A poslal Jindřich Trpišovský takticky velmi podobnou sestavu jako do nedělního derby. V brance po čistém kontě na Spartě zůstal Jindřich Staněk, před ním ve čtveřici obránců Malick Diouf nahradil Jana Bořila, v záloze pak Lukáš Provod a Ondřej Zmrzlý naskočili namísto Václava Jurečky a Ivana Schranze.

Pro oba to byl speciální moment. Zmrzlý si odbyl svůj debut v evropských pohárech a rovnou i v základní sestavě Slavie, Provod se vrátil na stadion, kde pro změnu on zažil svůj evropský debut na podzim 2019.

Do třetice výjimečný pak byl úvodní hvizd i pro Lukáše Masopusta – druhého hráče, který pamatoval start v Lize mistrů proti Interu. Ten totiž dorovnal Petera Olayinku v nejvyšším počtu evropských zápasů v sešívaném, když nastoupil už ke svému 55. evropskému duelu.

Ani trenér Pioli velká jména nešetřil. Od začátku tak byli na hřišti loftus-Cheek, Pulišić, Leao i Giroud.

Slávisté začali s postupnou kombinací, v úvodních minutách měli míč víc na svých kopačkách a už po dvou minutách viděl žlutou kartu za faul na Ševčíka Florenzi. Milán se uklidnil po zhruba šesti minutách, kdy poslal Florenzi centr ze standardky a Giroud před Staňkem těsně nedosáhl.

Do ještě lepší pozice se domácí dostali po přísně posouzeném faulu Holeše na Girouda na hraně vápna, Florenzi ale poslal míč pravačkou těsně nad.

Ve 12. minutě se k první šanci dostala Slavia, když Oscar posílal oblouček z pravé strany a z opačného křídla nabíhal nehlídaný Diouf, uvnitř vápna ale zkusil snášející se balon trefit z voleje a pouze ho lehce tečoval mimo branku. O tři minuty později poslal Provod hezkou kolmici na Douděru, který si navedl míč na střed, pravačkou ale z hranice vápna minul.

Slávisté v úvodu zápasu předváděli dlouhé pasáže, kdy drželi balon na soupeřově polovině. Ve 23. minutě se po jedné takové Oscar hezky uvolnil na pravé straně po kombinaci s Provodem a poslal prudký centr do vápna, kam nabíhal Zmrzlý, ten ale na puntíku ve složité pozici míč netrefil ideálně a poslal ho jen k rohovému praporku.

Ve 26. minutě dostala ovšem do té doby dobře rozehraná slávistická partie velkou ránu. Malick Diouf nedosáhl v souboji s Pulišićem na balon, šlápl soupeři na kotník a rozhodčí bez váhání vytáhl červenou kartu. Slávisty tak čekala více než hodina v oslabení.

Osm minut na to domácí početní převahu zužitkovali. Leao poslal z levé strany vápna centr přesně mezi Staňka a Zimu, ani jeden z slávistů na balon nedosáhl, a Giroud ho zatloukl hlavou do sítě. 34. minuta – 1:0.

Hned za dvě minuty ovšem bylo vyrovnáno. Po rohovém kopu se balon odrazil na velké vápno, kam naběhl David Douděra a byť byl v těsném kontaktu s jedním z obránců, poslal míč z voleje nádhernou střelou ke vzdálenější tyči. 36. minuta – 1:1.

Bohužel závěr poločasu sešívaným nevyšel. Ve 41. minutě ještě Giroudův pokus z otočky skončil nad a za další minutu předvedl Staněk fantastický zákrok proti Gabbiovi, když jeho hlavičku vyškrábl z brankové čáry vedle své levé tyče, o tři minuty později se ale po rohovém kopu dostal ke střele z levé strany zpoza vápna Reijnders a propálil Staňka na bližší tyči. 44. minuta ­– 2:1.

A už v nastaveném čase pak po dalším rohu hlavičkoval z malého vápna Loftus-Cheek a nedal slávistickému gólmanovi šanci. 45. minuta – 3:1. Po dobře rozehraném úvodu tak naši hráči odcházeli do šaten ve výrazně horší náladě.

Druhá půle začala výrazně klidněji než turbulentní závěr té první. Ve 49. minutě se ještě Leao dostal k nebezpečné křížná střele, kterou poslal těsně vedle branky, následovala ale pasáž bez většího vzrušení.

To se změnilo až po příchodu Ivana Schranze na hřiště. V 61. minutě nahradil slovenský forvard na hřišti Mojmíra Chytila, o čtyři minuty později se k němu dostal balon po dlouhém centru ze standardky a Ivan Schranz poslal fantastickou křížnou dělovku přímo do protějšího horního rohu. 65. minuta – 3:2.

Domácí nedokázali na snížení dlouho zareagovat. Až V 84. minutě střílel nebezpečně Jovič, který poslal balon vedle levé tyče. O minutu později se ovšem po levé straně vápna prokličkoval Rafael Leao a obloučkem poslal míč přes Staňka, do branky balon dorazil Pulišič. 85. minuta – 4:2.

Další gól už v zápase, kterému přihlíželo 64 642 fanoušků, nepadl. Odveta proběhne za týden v Edenu, sešívaní v ní budou mazat dvoubrankové manko.