Zemřel vicemistr z MS v Chile Josef Kadraba | SK Slavia Praha
Více

Zemřel vicemistr z MS v Chile Josef Kadraba

Ve věku 85 let odešel do fotbalového nebe majitel stříbrné medaile z MS v Chile 1962 Josef Kadraba.

Smutnou zprávu potvrdila Slavii jeho manželka Alena Kadrabová. Klub by rád vyjádřil rodině upřimnou a hlubokou soustrast.

Josef Kadraba byl velkým obdivovatelem svého jmenovce – Josefa Bicana. I když byl celý život slávistou, přesto se stal naším hráčem až na sklonku kariéry v době, kdy už pomýšlel na ukončení fotbalové etapy a hodlal se věnovat naplno své profesi strojařského programátora. Viděl, že má svůj pomyslný vrchol za sebou. Tím byl start na mistrovství světa 1962 v Chile, kde dal veledůležitý gól Jugoslávii a posunul tak naše barvy až do samotného finále.

Najednou minula jeho životní třicítka, přijel domů na posvícení a rakovnický trávník právě vítal starou gardu Slavie. Hrál proti ní. František Plánička s Vlastou Kopeckým se ho o půli ptali, zda je pravda, že chce končit, když hraje „jako za mlada“? Přemluvili ho: „Pojď k nám do Slavie a pomoz k návratu do ligy!“

Josef Kadraba nedělal drahoty. Do Edenu přišel. Spolu s Josefem Píšou a odchovancem Františkem Veselým dokázali dávat čtyřicet gólů ročně! To vyneslo Slavii mezi elitu a hrála o titul. Josef Kadraba byl neodmyslitelnou částí mužstva (1965 – 1967) a všichni mu přisoudili hlavní zásluhu na vzestupu mladého Františka Veselého. Trojúhelník Lála – Veselý – Kadraba byl slávistickou klasikou a dal vzpomenout na bývalou slávu. Ve Slavii odehrál 114 zápasů a vstřelil 92 gólů. 

Josef Kadraba vyrostl v našem dresu ve váženou osobnost. Jeho góly ho zařadily pro prestižní společnosti Klubu ligových kanonýrů. Splnil slovo dané klubu a ve 34 letech skončil. Šel za prací do Vídně. Jako trenér přivedl ještě krajanský Slovan v roce 1978 k poslednímu vítězství klubu v městském přeboru. Do Edenu se rád vracel. Naposledy oblékl náš dres v roce 1993 se slovy: „Končím, už je mi šedesát. Díky Ti Slavie!“ 

Aktuálně

Ohlasy po losu základních skupin UWCL

3. 10. 2022
Ohlasy kapitánky týmu Diany Bartovičové a trenéra Karla Pitáka po losu základních skupin Ligy mistryň. Všechny utkání bude vysílat živě Youtube kanál DAZN.

Odveta Youth League už ve středu od 14:00

3. 10. 2022
Už ve středu 5. října se slávistická U19 utká v odvetě UEFA Youth League s belgickým Genkem. Sešívaní do utkání vstoupí s náskokem gólu z prvního zápasu. Vstupenky na utkání budou k dispozici na místě v den zápasu.

​CFR Kluž: Návrat rumunského mistra do Edenu

3. 10. 2022
Pět titulů za pět sezon. Taková je bilance CFR Kluž na rumunské scéně. Po ústupu FCSB ze předních příček je čtvrteční soupeř Slavie doma hegemonem, v pohárech se mu však zatím nedaří podle představ.

Další články