O postupu, výkonu Mandouse i souboji s Rakówem | SK Slavia Praha

O postupu, výkonu Mandouse i souboji s Rakówem

Trenér Jindřich Trpišovský mluvil po remíze na Panathinaikosu o pocitech z postupu, problémech v ofenzivě, skvělé kulise i výhledu do dvojzápasu s Rakówem.

„Jsem šťastný, že jsme zvládli postoupit, nebylo to nic jednoduchého. Panathinaikos ukázal obrovskou sílu, kterou má v týmu, prostředí i trenérovi. Skvěle zareagovali na průběh prvního zápasu, první půli jsme měli obrovský problém s věcmi, které si na nás připravili. Nám se na to v poločasové přestávce naštěstí podařilo zareagovat, některé věci jsme totiž přežili se štěstím, nebo díky Mandymu, který chytil jasný gól. Ve druhém poločase se náš výkon zlepšil, paradoxně jsme ale dostali gól z první nebezpečné situace. I zbytek zápasu byl hodně složitý. Musím před Panathinaikosem smeknout, ukázal, že má velkou sílu. Byl to pro nás těžší zápas, než některá utkání v Konferenční lize v minulé sezoně,“ zhodnotil duel šéf střídačky sešívaných.

Hráče na stadionu po většinu utkání ozařovaly do obličeje lasery. Věděli jste o tom, vadilo to hráčům nějak, dá se s tím vůbec něco dělat?
„Věděli jsme o tom. Jednak to probíhalo už během rozcvičení, za druhé jsme to viděli už na přenosech třeba z loňské sezony. Připravovali jsme se na to, i když se na to moc nijak připravit nedá. Asi spíš hráči musí říct, jak nepříjemné to pro ně je. Bavili jsme se s nimi ale po rozcvičce a říkali, že je strašně nepříjemné, když vám přímo do očí svítí ostré světlo. Jediná šance byla rychle uhýbat, nedívat se do jednoho místa dlouhou dobu, měnit směr, kam se díváte. Byla to asi jediná kaňka, jinak skvělé prostředí a atmosféra, úžasná kulisa. Tohle je jediná kaňka, za mě se s tím ale asi nic dělat nedá.“

Slavia za celý zápas vystřelila pouze jednou mezi tři tyče. Kde byl v ofenzivě problém?
„Jeden problém je, že se v šancích musí trefit brána. Když vezmu například Doudise, udělal fantastickou akci, přesně takovou, jakou jsme po něm chtěli. Zvládl těžkou situaci a pak v té jednoduché netrefil bránu. I tak ale šancí bylo hodně málo. Je to o kvalitě soupeře a o tom, že v tom zápase taháte za kratší konec. Ztráceli jsme jednoduše míče v křídelních prostorech, nedokázali jsme se dostat na soupeřovu polovinu. Když už jsme se do té poslední třetiny dotáhli, dokázali jsme občas být nebezpeční, problém ale byl už ten přechod směrem nahoru. Linži nahoře uhrál hrozně moc míčů, což je obdivuhodné na to, jaký měl proti stoperům deficit. Myslím si ale, že kdyby byl na hřišti Yira Sor, dělali bychom soupeři větší problémy. Takhle jsme byli odkázaní na to udržet míče v soubojích, což bylo strašně složité, nebo se tam dostat běžecky, což se nám nedařilo.“

Mohl jste nějak dirigovat hru na hřišti? Dalo se vůbec komunikovat, nebo jste musel používat nějaké posunky?
„Bylo to složité. Snažili jsme se využít každou pauzu a byli jsme připravení na to, že to musíme posílat přes hráče. Stálo to hodně sil, musím ale říct, že hráči dokázali hodně komunikovat na hřišti mezi sebou. Velký posun jsem viděl u Tomáše Holeše nebo Aihama Ousoua, kteří dokázali ostatní hráče ukočírovat. Samozřejmě ale bylo strašně složité zareagovat na změnu Panathinaikosu v zakládání útoku, tam jsme měli obrovské problémy. Linži to v první fázi nestíhal a stopeři se dostávali hodně vysoko s míčem. Bylo to hodně složité, pomohla nám ale ta první pauza, kdy jsme si to mohlo říct, pak se to zlepšilo.“

Jak vám bylo v úvodu zápasu, kdy se do vápna Slavie valil jeden útok za druhým? Co jste po zápase řekl Aleši Mandousovi, který spoluhráče několikrát podržel?
„Bylo nám horko. Dali jsme soupeři rozbušku tím, že jsme udělali velkou chybu hned ve druhé minutě, kdy jsme nezachytili jednoduchou situaci. Bylo to jednak kvalitou soupeře, ale i naší špatnou reakcí. Bylo to to nejhorší, co se mohlo stát. Přišli jsme do takového prostředí a hned na začátku jsme jim takhle pomohli k prvnímu závaru, a ještě většímu tlaku. Prvních osm nebo deset minut jsme nestíhali, byli jsme všude pozdě. Myslím si, že nás Mandy skvěle podržel, byl klíč k tomu, že jsme dostali jenom jeden gól a dokázali to dotáhnout.“

Jak hodnotíte situaci po prvním gólu, kdy se Panathinaikos vlastně vůbec nedostal do nějakého tlaku?
„Strašně nám pomohli střídající hráči. Těsně po gólu přišel na hřiště nový hrot a podhrot, kteří nám pohybem a aktivitou pomohli dostat se do tlaku. Druhá věc byla, že Panathinaikos prvních padesát nebo šedesát minut stál strašně moc sil, což bylo v druhé části druhého poločasu vidět.“

Ve čtvrtém předkole narazíte na polský Raków, co od něho čekáte?
„Musím říct, že když jsem viděl první přípravný zápas Panathinaikosu proti Leverkusenu, tak mě polilo horko a moc si vážím toho, že jsme postoupili. Teď nás čeká úplně jiný soupeř, zatím jsme si ale zjišťovali jen některé věci. Jsou od nižší soutěže se stejným trenérem, mají perfektní defenzivu, bude to jiný styl dvojzápasu. Teď to pro nás bylo těžké do defenzivy a ohledně snahy narušit hru soupeře, proti Rakówu nás naopak čeká soupeř strašně pevný v defenzivě a se skvělou mentalitou. Je to poslední krok, který musíme udělat, a věřím, že to, že jsme zvládli předkolo s takhle těžkým soupeřem v takovém prostředí, nám hodně pomůže.

Kalendář je teď opravdu nabitý, neuvažovali jste o přeložení některého ligového zápasu?
„Neuvažovali jsme o tom. Udělali jsme to jednou a moc nám to nepomohlo. Nechceme se k tomu vracet, máme dost hráčů a věřím, že to zvládneme. Do hry se dostanou i ostatní. Česká liga je oproti evropským zápasům dost specifická, využijeme zase hráče, kteří by to v zápase jako proti na Panathinaikosu měli hodně složité. Bylo dlouhé léto, volno i příprava, hráče máme připravené, takže jsme o tom moc neuvažovali.“