Zemřel slavný brankář Břetislav Dolejší

28. října zemřel v Los Angeles po krátké těžké nemoci bývalý brankář Slavie Břetislav Dolejší.

Ve čtvrtek 28. října zemřel ve věku 82 let v Los Angeles po krátké těžké nemoci bývalý československý reprezentant a brankář Slavie Břetislav Dolejší. Za všechny slávisty rodině ve Spojených státech vyjadřujeme hlubokou soustrast.

Břetislav Dolejší byl odchovancem pardubického fotbalu, na začátku své fotbalové kariéry nastupoval za Duklu. Nejslavnější léta své kariéry strávil mezi tyčemi slávistické branky, kdy i díky němu se Slavia pohybovala koncem 50.let v čelní skupině nejvyšší soutěže.

Spisovatel Vítězslav Houška Břetislava Dolejšího ve své knize 50 slavných slávistů následujícími slovy: „Dolejší byl pánem území označeného bílými obdélníky. Věděl, kdy má vyběhnout, vystartovat, vyskočit, kdy má míč vyrazit pěstmi a kdy pohladit dlaněmi, na nichž nenosil brankářské rukavice. Znal tajemství pádu a výskoku. Mimo to znal ještě další tajemství: uměl chytat desítky, o nichž se všeobecně ví, že je chytat nelze.

Jako jednomu z mála brankářů na světě se Dolejšímu podařilo chytit penaltu také Josefu Bicanovi. Zapsal se i mezi ligové střelce. Jeho výkopy bývaly pověstné a jeden skončil v brance soupeře.

S jeho jménem v reprezentační brance jsou spojeny dva významné okamžiky. V roce 1956 byl oporou při senzačním vítězství Československa na brazilském Maracaná, kdy dokonce chytil i Djalma Santosovi penaltu. I díky tomu byl prvním Čechem, který zabodoval v anketě o Zlatý míč, kdy skončil jedenadvacátý.

Druhým slavným okamžikem pak byla účast na MS 1958 ve Švédsku, kde byl nepřekonatelnou překážkou i pro hráče obhájců titulu, mužstva SRN.

Břetislav Dolejší trvale zakotvil v USA, po roce 1989 se vracel i do své původní vlasti a vždy zavítal mezi slávistické spoluhráče a navštěvoval zápasy v Edenu, kde držel palce slávistickým barvám.

Čest jeho památce!

Aktuálně

Vladimír Coufal v nejlepší sestavě Evropské ligy

včera
Vladimír Coufal se po zápase s belgickým Genkem dostal do nejlepší jedenáctky uplynulého kola Evropské ligy.

Zápas v Plzni zvládne ten, kdo ukočíruje emoce

včera
Po utkání s Genkem mají slávisté pouhé dva dny odpočinku před ligovým šlágrem v Plzni. „Oba týmy se nemají čím překvapit. Půjde o to, abychom hráli podle svých not a vnutili je soupeři,“ vyhlíží duel trenér Jindřich Trpišovský.

Velice náročné utkání, hodnotil Trpišovský Genk

před 2 dny
V prvním duelu s Genkem sešívaní remizovali 0:0: „Myslím si, že zápas měl vše. Chyběly jen góly," mrzelo po utkání trenéra Jindřicha Trpišovského.

Další články