Výhra nad Libercem, jubilant Ousou, návrat Sora | SK Slavia Praha

Výhra nad Libercem, jubilant Ousou, návrat Sora

3:0
(3:0)
10. kolo, 2. 10. 2022, Fortuna Arena
SK Slavia Praha - FC Slovan Liberec
Slávisté v prvním zápase po reprezentační pauze porazili Liberec 3:0. Výhru řídil zejména Petr Ševčík, který si připsal dvě asistence. Svůj jubilejní 50. start za Slavii oslavil úvodním gólem utkání Aiham Ousou.

Slávisté se do ligového kolotoče vrátili soubojem s Libercem, který před zápasem okupoval čtvrtou pozici v tabulce FORTUNA:LIGY. Do branky sešívaných se po pěti měsících vrátil Ondřej Kolář, ve středu hřiště operoval trojlístek Hromada – Ewerton – Provod. 50. soutěžní start za Slavii si připsal švédský reprezentant Aiham Ousou.

Před utkáním se v Edenu rozprostřelo ticho. Fanoušci uctili památku 125 obětí, které si vyžádala sobotní tragédie po zápase indonéské první fotbalové ligy ve městě Malang.

Slávisté do duelu vstoupili aktivně a dostali se do několika nebezpečných závarů v pokutovém území, přesné zakončení ale diváci neviděli.

V 15. minutě se mohl ze své typické pozice prosadit Ewerton, jeho střelu na zadní tyč ale brankář Vliegen pokryl. O minutu později už bylo veseleji. Na centr Petra Ševčíka si naskočil jubilant Aiham Ousou a hlavou uklidil míč k pravé tyči – 1:0!

Ojedinělé brejky soupeře se slávistické defenzivě dařilo neutralizovat, Ondřej Kolář tak v první dvacetiminutovce čelil jediné střele.

23. minuta, další parádní centr Petra Ševčíka z pravé strany, a druhá přesná hlavička, kterou rozvlnil síť Peter Olayinka2:0!

Po faulu Rondiče a spolupráci s videem odpískal hlavní rozhodčí pokutový kop pro Slavii, k míči se postavil nejlepší střelec ligy Stanislav Tecl. Takhle pálí kanonýr! Stanislav Tecl sice penaltu na první pokus neproměnil, ale jeho následná dorážka už byla nekompromisní – 3:0!

Hra se po třetí brance vyrovnala, sešívaní sváděli s oslabeným soupeřem boj o střed hřiště. Do konce poločasu slávisté zahrávali ještě několik rohů, skóre ale zůstalo beze změny, a domácí tak odcházeli do kabin s tříbrankovým vedením.

Druhá půle začala dobrou šancí Lukáše Provoda, jehož přízemní střelu vychytal Vliegen. Krásnou přešlapovačkou se v 53. minutě blýskl Olayinka, zakončení však opět skončilo na noze libereckého brankáře. Následná dorážka Douděry letěla těsně nad.

Jindřich Trpišovský se po 60 minutách snažil občerstvit slávistický výkon dvojitým střídáním. Autora dvou asistencí na hrací ploše vystřídal Moses Usor, za Ewertona naskočil Václav Jurečka.

Utkání rozkouskovaly časté fauly, které příliš nepřály kombinační hře. Pozitivním momentem byl návrat Yiry Sora, který se na trávníku objevil po třech měsících.

V 77. minutě si nigerijský rychlík připsal první střelecký pokus, branku ale z ostrého úhlu netrefil. Stejný osud potkal o chvíli později také levačku Davida Juráska.

Po 82 minutách mohl zvýšit náskok sešívaných Václav Jurečka, který se probil až do malého vápna, ale tváří v tvář Vliegenovi neuspěl. Velký ligový debut si odbyl Matouš Nikl, který v závěru zápasu nahradil střelce druhého gólu Petera Olayinku.

V nastaveném čase předvedl proti střele Kozáka skvělý zákrok Ondřej Kolář a udržel tak nulu v zadních řadách. Nic dalšího už se ve Fortuna Areně nestalo. Příští zápas čeká slávisty ve čtvrtek, kdy vyzvou na domácím stadionu rumunskou Kluž.