2:0
(0:0)
12. kolo, 21. 10. 2023, Fortuna Arena
SK Slavia Praha - 1.FC Slovácko
Slávisté se proti kompaktně bránícímu Slovácku dlouho střelecky trápili. O osudu utkání a zisku tří bodů rozhodli až na konci druhé půle střídající Matěj Jurásek a Václav Jurečka. Sešívaní se výhrou 2:0 naladili na čtvrteční utkání Evropské ligy proti AS Řím.

Po návratu z reprezentační pauzy sešívaní přivítali v Edenu v rámci 12. kola FORTUNA:LIGY průběžně šesté Slovácko. Jindřich Trpišovský na celek z Uherského Hradiště vyrukoval z úvodu v sestavě s Alešem Mandousem v bráně, jehož bezpečí zajišťovali Tomáš Holeš, Tomáš Vlček a Taras Kačaraba s prvním letošním ligovým startem, kteří byli po stranách jištěni Michalem Tomičem a Andresem Dumitrescem. V záloze pak od úvodu operovali Lukáš Masopust, Jakub Hromada a Victor Boluwatife Obungbayi, pro kterého to byl vůbec první ligový start v sešívaném. Ofenzivní úkoly pak byly svěřeny Micku van Burenovi s Mojmírem Chytilem na hrotu. Poprvé se na lavici také objevil dlouho zraněný Sheriff Sinyan.

Úvodní hvizd zápasu zároveň znamenal jedno krásné jubileum, Jakub Hromada si totiž připsal 100. soutěžní start ve slávistickém dresu. Před ním samotným ovšem v Edenu zavládla minuta ticha na uctění památky zesnulého Karla Zusky, bývalého dlouholetého klubového archiváře, a obětí útoků v Belgii a v Izraeli a civilistů v oblasti Palestiny.

Slávisté na nic nečekali a na svého soupeře vlétli ve velkém tempu. Hned ve 2. minutě si na nadýchaný centr Andrese Dumitresca z levé strany naskočil na penaltě Lukáš Masopust a orazítkoval hlavou levou tyč Hečovy brány. Více starostí už Heča v zápase neměl, brzy v první půli jej vinou zranění vystřídal Fryšták.

Šance Lukáše Masopusta byla na dlouhou dobou ale tou poslední, která ohrozila branku Slovácka. Slávisté sice hru kontrolovali, ta byla ale často kouskovaná, a tak tlak před brankou hostů nebyl příliš trvalý. Změnit to mohl opět Lukáš Masopust, který ve 28. minutě napřáhl nebezpečně zpoza vápna, zamířil ale těsně nad břevno. Horko bylo před brankou Slovácka rovněž ve 36. minutě, kdy se Fryšták nedomluvil s obránci, míč mu vypadl a potrestat je mohl Mick van Buren. Houšť těl hostů mu ale nedovolila pořádně z malého vápna vystřelit. Neujal se ani centr Lukáše Masopusta ve 43. minutě, na který jen těsně nedosáhl na hranici malého vápna Mojmír Chytil. Do kabin se tak šlo za bezbrankového stavu.

Na ofenzivní neúspěšnost sešívaných v první půli reagoval Jindřich Trpišovský trojitým střídáním, kdy poslal do hry Matěje Juráska, Oscara Dorleyho a Davidu Douděru. Poslední jmenovaný hned v 51. minutě vyslal do nebezpečného úniku Mojmíra Chytila, který uprchl obráncům po pravé straně a z úhlu prověřil Fryštáka. Ve snaze zvrátit remízový stav šel do hry po hodině hry i Václav Jurečka, toho později doplnil Muhamed Tijani.

Slovácká tvrz ale nakonec povolila a slávistické dobývání sklidilo své ovoce. Na konci 78. minuty vyslal do úniku Václava Jurečku precizním pasem Andres Dumitrescu. Sešívaná patnáctka se sice neprosadila, ale jeho fyzická přítomnost způsobila mezi obranou Slovácka chaos, kterého využil Matěj Jurásek. Ten si přebral míč, navedl si jej mimo Fryštáka a zakončil přesně k levé tyči – 1:0 pro Slavii!

Slávisté odmítli nervózní závěr zápasu a pokračovali v aktivním stylu hry. To se jim vyplatilo v 90. minutě, kdy utekl po pravé straně David Douděra, namířil si to do vápna a z blízkosti nastřelil Fryštáka. Míč se odrazil k připravenému Václavu Jurečkovi a ten pravačkou skákající míč uklidil do sítě – 2:0 pro sešívané.

Více toho slávisté nestihli a utkání 12. kola FORTUNA:LIGY proti Slovácku tak pro ně skončilo vítězně 2:0. Příští ligové utkání odehrají slávisté 29. října proti Bohemians, nejprve je ale čeká ve čtvrtek 26. října utkání Evropské konferenční ligy na hřišti AS Řím.